d.e. Rendíthetetlen ország – Zsid 12:25-29; Kulcsige: Zsid 12:28
Ezért tehát mi, akik rendíthetetlen országot kaptunk, legyünk hálásak, és azzal szolgáljunk Istennek tetsző módon: tisztelettel és félelemmel. (Zsid 12:28)
Egy mindent megrendítő esemény vár a földre. Még egyszer ítél az Úr: a tűzben égve az atomok is recsegve, ropogva felbomlanak.
Ez a „még egyszer” mindenre kihat, kivéve a keresztyén és Isten kapcsolatát. Mivel hit által rendíthetetlen országot nyertünk, ezt a hazát nem érinti a földrengés, a vihar, az árvíz, vagy gyors társadalmi változások. De majd a tűz sem. Ebből a kapcsolatból nekünk csak nyereségünk van. Átmentünk a halálból az életre, Isten fiainak és leányainak neveztetünk, sőt még egy szeretettel adott pohár víz sem veszti el jutalmát.
Mivel rendíthetetlen királyságot nyertünk, legyünk hálásak Istennek érte. Hálás életünkkel és hálaimáinkkal szolgáljunk neki tetsző módon. Ez a szolgálat legyen odaadó, ugyanakkor legyen benne egyfajta félelem: irtózzunk tudatosan gonoszt tenni és mondani. Szolgáljunk úgy, hogy az Úr jobb keze felől, a kiválasztottak oldalán állhassunk, és felénk is mondja: „Jöjjetek, Atyám áldottai, örököljétek a világ kezdete óta számotokra elkészített országot!” (Mt 25:34). (KÁ)
d.u. Könnyelműen ne fogadkozz! – Préd 4:17-5:5 (5:1-6)
Kevés ember van a földön, aki soha ne vált volna áldozatává meggondolatlan és gyors beszédének. Egy gyorsan kimondott ígéret után jön rá az ember, hogy mielőtt kimondta, meg kellett volna gondolnia. Ez az ige gyakorlati tanácsokat ad arra nézve, hogy ne váljunk a könnyelműen kimondott beszéd áldozatává:
– Ne legyen gyors a beszéded! – az elsietett beszédet már nem lehet visszavonni, mert az olyan, mint az eldobott kő és a kilőtt nyílvessző, legyen beszédünk megfontolt, célratörő és építő.
– Gondolkodj, mielőtt beszélsz! – a bölcs gondolkodás előtte jár a beszédnek.
– Legyen kevés beszéded! – emberi közmondás is figyelmeztet, hogy a sok beszédnek milyen ártalmai vannak, az ige sokkal hangsúlyosabban szeretne megóvni a sok beszéd okozta károktól, mert a sok beszédből bolondság származik.
– Ha ígéretet teszel, igyekezz betartani! – annak beteljesítése bölccsé tehet, vagy pedig, ha nem tudsz valamit teljesíteni, inkább ne tégy fogadalmat.
– Ne hivatkozz arra a könnyelmű beszédben, hogy csak tévedés volt!
Ha bölcsen, megfontoltan beszélünk, nem fog bűnre vezetni bennünket. A sok beszéd helyett, ami meggondolatlanságból születik, bölcsebb és hasznosabb – nagy szavak és ígérgetések nélkül – az istenfélelem. (PL)