2020. november 1., vasárnap

DÉLELŐTT | 
Örök üdvösség

Igehely: Zsid 5:8-14; Kulcsige: Zsid 5:9 „És miután tökéletességre jutott, örök üdvösség szerzőjévé lett mindazok számára, akik engedelmeskednek neki.”

Az üdvösség, amelyet Jézus szerzett, örök üdvösség. Ez korábban (Zsid 2:3) nagy üdvösségnek van nevezve. Nagy és örök, mert ilyen a mi Üdvözítőnk. Róla mondta Simeon, amikor karjaiba vette: „látták szemeim a Te üdvösségedet” (Lk 2:30). Ő az, aki „megtanulta azokból, amiket szenvedett, az engedelmességet”. „A megrepedt nádat nem töri el, a pislogó gyertyabelet nem oltja ki” (Ézs 42:3). Ő ilyen irgalmas, tapintatos, gyöngéd, figyelmes, szerető szívű és megértő. Üdvösségünk szerzője megtartja juhait. Nem mond le róluk akkor sem, ha a kísértések és próbák miatt gyengék, betegek, és legyőzöttek lettek. Örök életet ad nekik, „és nem vesznek el soha” (Jn 10:28).

Biztos üdvösség ez, amely egyszer s mindenkorra megszerezhető. Ha nincs üdvbizonyosság, akkor békesség sincs, öröm sincs. De minket „Isten hatalma őriz hit által az üdvösségre, amely készen van, hogy nyilvánvalóvá legyen az utolsó időben” (1Pt1:5). Lehetséges tudni, hogy van üdvösséged. Ha nem tudod, akkor félő, hogy még nincs!

Az örök üdvösség megszerzéséért nagy árat fizetett Üdvözítőnk. Az engedelmesség megtanulása szenvedéssel járt. Teste megtöretett, kezdve Gecsemánétól a Kajafás, Pilátus és Heródes udvarán át a keresztfáig. Őt ez nem érte váratlanul, mert épp azért jött, hogy az Atya akaratát cselekedje. „Nem veszendő dolgokon, ezüstön vagy aranyon váltattatok meg atyáitoktól örökölt hiábavaló életmódotokból, hanem drága véren, a hibátlan és szeplőtelen Báránynak, Krisztusnak a vérén” (1Pt 1:18-19).

Az örök üdvösség tartós, nem szorul cserére vagy megismétlésre. Hatékonysága minden irányba érvényes: visszafele egészen Ádámig, előre pedig a világ végezetéig. Egyszer s mindenkorra megszerezhető. Érvényessége a végtelenségig szavatolva van. Az örök üdvösséghez nincs mit hozzátenni. Tökéletes. Sem a törvény, sem az érzéseink nem adhatók hozzá.

Akiknek örök üdvösséget szerzett, azokat ismeri, számontartja és megőrzi. „Ezt azért írtam nektek, akik hisztek Isten Fia nevében, hogy tudjátok: örök életetek van” (1Jn 5:13). Örvendezzünk az üdvösségnek, amit Jézus Krisztus szerzett számunkra!

Borzási István

Imaáhítat: 

Imaáhítat: Imádkozzunk a testi-lelki betegségben szenvedőkért! – Jak 5:15 (Örökkévalóság vasárnapja)

Bibliaóra: 

Bibliaóra: Légy példa mások előtt!– Fil 3:12-21 (Fil 3:17)

DÉLUTÁN | 

Örökkévaló ígéretek

Igehely: Ézs 35:1-10 Kulcsige: Ézs 35:10 „Amikor visszatérnek, akiket az Úr kiváltott, ujjongva vonulnak a Sionra. Öröm koszorúzza fejüket örökre, boldog örömben lesz részük, a gyötrelmes sóhajtozás pedig elmúlik.”

Az üzenet a fogságban sínylődő népnek szól: Jön Istenetek, és megszabadít titeket! Ehhez kapcsolódnak az ígéretek: kivirágzik a pusztaság, megerősödnek a térdek, kezek és szívek, a süketek hallanak, a vakok szeme megnyílik, szökellni fog a sánta, ujjongani a néma. Jól megépített úton jön haza az Úr népe, biztonságban, mert a megváltottakat nem bántja a ragadozó vad. Örömmel vonulnak majd fel a Sionra, elfelejtve a gyötrelmes múltat.

A fogságban élő népet megterhelte a múlt: a bálványimádás, erkölcstelenség és hitetlenség. Ott ültek, és sírtak, amikor a Sionra emlékeztek. De megterhelte őket a jelenük is. Messze voltak szülőföldjüktől, templomuk és városuk romokban állt. Lehetetlennek tűnt a hazatérés, amelyet Isten megígért. A hívők szíve is elcsüggedt már. De az Úr azt üzeni: jön a szabadítás! Ne keseredjetek el, ne szokjátok meg ezt az állapotot, Istennek jobb terve van! Most még minden kietlen, sivár, reménytelen, de nemsokára nárcisz és kikerics virul a pusztában, víz fakad a sivatagban, értelmet kap a múlt, a jelen, és a jövő. Vegyük sorra az ígéreteket!

Az első a sivatag kivirágzása (1-2, 7.v.). Isten nélkül olyan az ember élete, mint a pusztaság: élet nélküli kietlenség. Nincs öröm, nincs kedvesség, nincs meghitt, tartalmas, gyümölcsöző kapcsolat, minden elsivatagosodott és kiszáradt. De Isten életet tud lehelni a halálba, a szétesett otthonokba, a távol került tékozlókba, a kiaszott kapcsolatokba. Újra kivirágzik a pusztaság, mint a Libánon, a Kármel vagy a Sáron.

A másik ígéret a betegek meggyógyulása (3-6.v.): a vakok, süketek, sánták és némák helyreállnak. Ezt megelőzően a lankadt kezekről, roskadozó térdekről és remegő szívekről van szó. Ismerős-e, amikor nincs erő a kezekben, lábakban, szívekben? Amikor valaki kezet fogni sem tud, segíteni sem, imádkozni sem, olyan erőtlen! De ha a szabadító Istennel találkozik, akkor megerősödik, és a szíve sem remeg! Akkor kinyílik a szem, megoldódik a nyelv, járni tud a láb!

Végül az elkészített út és védelem ígérete (8-10.v.) hangzik. Lesz út hazafelé, amit Isten készít el. Nem kell tartani a veszedelmektől, mert Ő véd. Olyan örömöt ad, amely örökké tart.

Borzási István

 Napi áhítat

Igehely: 3Jn 1:13–15 Kulcsige: 3Jn 1:15 „Békesség neked! Köszöntenek barátaid. Köszöntsd te is barátainkat név szerint.”

János ezt a levelét Gájuszhoz írja, és nem tudok elmenni az üzenete mellett úgy, hogy ne gondolkodnék el Diotrefészről. Diotrefész kifejezetten problémás ember volt. Bizonyos gyülekezeti tagokat igyekezett félreállítani, sőt némelyeket ki is zárt. Arra törekedett, hogy ő legyen a gyülekezet egyedüli vezetője, vagy legalábbis az, aki mindenben dönt. Arrogáns módon elutasította János apostol és mások tekintélyét; sőt Jánost még rágalmakkal is illette.