2022. szeptember 13., kedd

DÉLELŐTT | 
Nehémiás jó példáját követik

Igehely: Neh 5:9-19; Kulcsige: Neh 5:13c „Az egész gyülekezet áment mondott rá, és dicsérte az Urat. A nép pedig eszerint járt el.”

Akik a cselekedeteinket látják, vagy gyalázni, vagy dicsőíteni fogják Istent (Róm 2:24; Mt 5:16). Viselkedésünk vagy az Isten iránti szent félelmet, vagy annak a hiányát árulja el. Isten Dávidnak mondott szavai óriási figyelmeztetést jelentenek nekem (2Sám 12:14).

Nehémiás is bátran mondhatta volna: Legyetek az én követőim! Követésre méltó példa volt népe számára az elengedésben (10. v.). Az élet különböző területein gyakran tapasztaltam, hogy semmi sem eredményesebb a jó példánál. Nem véletlenül kéri Pál Timóteust: Légy példa a hívőknek! De a kívülvalóknak is.

Ez a történet azt az alapelvet is alátámasztja, hogy nem elég igaznak látszani, annak is kell lenni! A papok fogadalma megerősítette döntésüket, és emlékeztette őket arra, hogy titokban sem követhetnek el olyan dolgokat, amiket egyszer bűnnek ítéltek.

„Mert nem igazságtalan az Isten, hogy elfelejtkezzék a ti cselekedeteitekről és a szeretetről, melyet tanúsítottatok az ő neve iránt, mint akik szolgáltatok és szolgáltok a szenteknek.” (Zsid 6:10) Kövessük mi is Nehémiás jó példáját!

Kiss Zoltán

DÉLUTÁN | 

Ti is el akartok menni?

Igehely: Jn 6:60-71; Kulcsige: Jn 6:67 „Jézus ekkor megkérdezte a tizenkettőtől: Vajon ti is el akartok menni?”

Az előző versekben Jézus úgy beszél a testéről, mint élő, a mennyből alászálló, éltető kenyérről, amit kész a világ halálból életre való jutásáért nekik adni. Ez botránkozást, zúgolódást és vitát váltott ki a kapernaumi zsinagógában, sőt tanítványai közül is sokan visszavonultak, és nem jártak többet vele, mert nehéz és értelmezhetetlen beszédnek tartották Jézus szavait.

Jézus ezután szegezte a szorult helyzetben levő tizenkettőnek a kérdést: Ti is el akartok hagyni engem? Ezzel Jézus nemcsak a tanítványok között levő hitetlenséget igyekezett leleplezni, ami az életre való jutás egyik legnagyobb akadálya, hanem irántuk való szeretetét is. Az igazság nem fél az ítélettől! – tartja egy orosz mondás. Péter válaszából világosan kiderül, hogy a tanítványok számára a legtöbbet Jézus jelenti, hisz csak a Mestertől kaphatják meg az örök életet, ami a Jézus Krisztusba, mint Isten Fiába vetett hit által lehet a miénk.

Jézus zárószavai világossá teszik előttünk, hogy Ő ismeri igazán tanítványai szívét, és annak valódi tartalmát is.

Kiss Zoltán

 Napi áhítat

Igehely: Mk 3:1–6 Kulcsige: Mk 3:1 „Ezután ismét a zsinagógába ment. Volt ott egy sorvadt kezű ember.”

Tegnap az Úr Jézust és tanítványait a természet szépségében, gabonaföldeken láttuk. (A természetet mi is akkor élvezhetjük tiszta lelkiismerettel, ha Jézussal járunk.) Most egy szombatnapi istentiszteleti alkalmon látjuk Őt, és abban, amit tesz, tanulság van számunkra. Gyógyításai mindig jelek: lelki üzenetet közvetítenek. A beteget a középre, maga elé állította. Akkor szenteljük meg igazán a nyugalomnapot, ha leplezetlenül Jézus elé állunk, hogy meggyógyítson minket.