2022. április 24., vasárnap

DÉLELŐTT | 
Akinek van, annak adatik

Igehely: Lk 19:11-27; Kulcsige: Lk 19:26 „De ő így válaszolt: Mondom nektek, hogy akinek van, annak adatik, akinek pedig nincs, attól még az is elvétetik, amije van.”

A példázat nagy hasonlóságot mutat – a nála sokkal ismertebb – tálentumok példázatával. De a történet szereplői itt is könnyen beazonosíthatóak. A nemes: maga Jézus, aki a távoli országba utazik, hogy királyi méltóságot szerezzen. A szolgák: a követői, a keresztyén hívők; az ellenséges „polgártársak” pedig az Őt elutasító emberek.

A „nemes” magatartása tárja elénk a példázat üzenetének lényegét.

1.) Mindenek előtt: Isten igényt tart szolgáira: rám, rád, az országa örökségébe visszafogadott minden gyermekére; mert „az Úréi vagyunk” (Róm 14:8). Sőt, mindenem: javaim, munkám gyümölcse is az Övé – erre is az Ige figyelmeztet: „Mid van, amit nem kaptál?” (1Kor 4:7)

2.) A számonkérés bizonyos: „Mert eljön az Emberfia... és akkor megfizet mindenkinek cselekedetei szerint.” (Mt 16:27)

3.) A fizetség nem marad el. Az Úr mondja: „akinek van, annak adatik...” - ez utal a „megfizetés” isteni logikájára és annak igazságosságára. A „jó és hű szolga” osztályrésze jutalmazás: újabb és nagyobb lehetőség a szolgálatra. A „gonosz szolga” számára ítélet következik (19:27), mert elhanyagolta, (valójában) megtagadta a szolgálatot, és ezért büntetés jár: mindennemű szolgálat lehetőségének elvétele. (19:26b)

Az Úr Jézus példázatai állásfoglalásra késztetnek. Az előttünk álló is ilyen: megkerülhetetlen kérdéseket szegez elménknek, szívünknek. Várod-e vissza Uradat? (Ha igen, életviteled igazolja-e állításodat?) Milyen Urat vársz vissza? (Hitelveid megállnak-e az Ige mérlegén?) Hogyan várod az Urat? (Valóban Ő ül szíved trónján?) Adjunk számot minderről és őszinte válaszokat – a mi Urunknak! Ő azt ígéri: „Boldog az a szolga, akit munkában talál ura, amikor megjön!” (Mt 24:46)

Ne feledd: „a jelen határozott kihasználása egy boldog jövő előfeltétele”. (A. Jülicher) Hidd el, megéri a hűséges fáradozás, mert „a ti munkátoknak jutalma van”. (2Krón 15:7 - Károli) Légy meggyőződve róla: „Isten jó gazda. Már a munka alatt megfizeti szolgáit, de fizet a munka végeztével is.” (C.H. Spurgeon)

Engem meggyőzött az Úr: életem igazi értelme az Ő szolgálata! Téged miről győzött meg Jézus példázata?

Leopold László

Imaáhítat: 

Fohászkodjunk, hogy Istentől kapott földi eszközeinket Isten akarata szerint tudjuk használni! - 2Móz 4:1-5

Bibliaóra: 

Az emberi gonoszság megítélése – 1Móz 6:5-17; 7:1-9 (Jn 3:18)

DÉLUTÁN | 

A Szentháromság üdvözítő áldása

Igehely: Ef 1:1-14; Kulcsige: Ef 1:13 „Őbenne pedig titeket is, akik hallottátok az igazság igéjét, üdvösségetek evangéliumát, és hívőkké lettetek, eljegyzett pecsétjével, a megígért Szentlélekkel.”

Az efézusi levél „minden fontos részletre kiterjedő tömör összegzése az evangéliumnak és az evangélium áldásainak; Istent magasztaló lelkületet ébreszt az alázatos olvasóban, és egyszersmind következetes, krisztusi életvitelre serkent” (Almási T.) Miért fontos ez? – Mert ez az egyház dicsőséges küldetése. Vegyük fontolóra! Hívővé válni: új önazonosság (1Pt 2:9a). Hívőként élni: új életprogram (1Pt 2:9b-10). A hitben megmaradni: a krisztusi „ellenkultúra” gyakorlatát vállalni-megélni az éppen dívó (de lényegében mindig pogány természetű) „korszerűvel” szemben. (Róm 12:2!) Aktuális kérdés és feladat volt ez az efézusiaknak – és az ma is – sőt: hatványozottan az. Ezért „a Biblia legidőszerűbb könyve” ez a levél; gondolj rá úgy, mint keresztyén „munkaköri leírásodra”!

Igeszakaszunk Pál hálaadása Isten megvalósult üdvtervéért, melyben a Szentháromság Isten megváltó munkája, üdvözítő áldásai követhetők nyomon. A Szentháromság: felfoghatatlan titok. Éppen ezért a Szentháromság titkát megértenünk nem szükséges – imádnunk annál inkább!

Mi szavakkal áldunk. Isten áldásai azonban tettek: a megváltás hatalmas tettei, amelyek az Istennel való megbékélésünket és az emberekkel való jó viszonyunkat munkálja – itt elsőrendűen az üdvösségre vonatkozó áldásokról van szó, amelyeket a Szentlélek tesz hozzáférhetővé számunkra. Az Atya Krisztusban áldott meg minket. Nélküle semmi, de „Őáltala, Ővele és Őbenne” (Jn 15) minden a miénk lehet. Ne feledjük hát: „Őbenne van – az ő vére által – a mi megváltásunk, bűneink bocsánata is; kegyelmének gazdagsága szerint” (1:7). Ezért válhattunk hívőkké. Mert „eljegyzett pecsétjével, a megígért Szentlélekkel, örökségünk zálogával” (1:13-14a).

Mindennek alapja pedig Isten szeretetében van. „Az Ő szívében gyökerező üdvakaratot nevezhetjük kegyelemnek.” Az üdvakarat pedig ez: „hogy megváltsa tulajdon népét az ő dicsőségének magasztalására” (1:14b). Mi lehet minderre a mi feleletünk? Nem lehet más, mint térdrehullás, imádat!

Légy mindig nyitott a Szentháromság üdvözítő áldásaira!

Leopold László

Új hozzászólás

Nem vagyok robot!
5 + 4 =
A fenti művelet eredményét kell beírni. Például 1+3 esetén 4-et.

 Napi áhítat

Igehely: 3Jn 1:13–15 Kulcsige: 3Jn 1:15 „Békesség neked! Köszöntenek barátaid. Köszöntsd te is barátainkat név szerint.”

János ezt a levelét Gájuszhoz írja, és nem tudok elmenni az üzenete mellett úgy, hogy ne gondolkodnék el Diotrefészről. Diotrefész kifejezetten problémás ember volt. Bizonyos gyülekezeti tagokat igyekezett félreállítani, sőt némelyeket ki is zárt. Arra törekedett, hogy ő legyen a gyülekezet egyedüli vezetője, vagy legalábbis az, aki mindenben dönt. Arrogáns módon elutasította János apostol és mások tekintélyét; sőt Jánost még rágalmakkal is illette.