2019. augusztus 29., csütörtök

DÉLELŐTT | 
A szentek és a törvény

Igehely: Róm 7:1-6; Kulcsige: 7:4 „Ugyanígy ti is, testvéreim, meghaltatok a törvény számára a Krisztus teste által, hogy másé legyetek: azé, aki feltámadt a halottak közül, hogy gyümölcsöt teremjünk Istennek.”

Pál apostol egy hétköznapi hasonlat segítségével érzékeltette a valódi keresztyén szabadságot. A korabeli zsidó jogrend szerint a férjes asszony a férj haláláig nem bonthatta fel a házassági köteléket, és engedelmességgel tartozott férjének. Ha a feleség felbontotta a házasságot, amíg férje élt – a házasságtörés minősített esetét leszámítva –, és más férfihoz ment feleségül, az paráznaságnak számított, ugyanis a házasság örökre szóló köteléknek számított, ahogyan Jézus Krisztus is kijelentette azt a Mt 19:4-9-ben.

Hasonlóképpen a törvény alá vetettség is örök életre szólna, ha nem számolnánk a kegyelem felszabadító erejével. Aki ugyanis egyszer vétkezett, nem tudja önmagától semmissé tenni bűnösségét, ezért ha Isten nem lépne közbe, egész életében a törvény kárhoztatásával szembesülne. Amikor azonban meghal a bűnnek, a törvény kárhoztató ítélete alól is felszabadul. Miután szabaddá lett a törvénytől, nem áll többé a hatalma alatt, és már nem köti őt a törvény betűjének rabsága.

Mi késztet a szolgálatra: a törvény betűje vagy a Lélek megelevenítő ereje?

Horváth Ferenc

DÉLUTÁN | 

A szülők tartozása

Igehely: 2Kor 12:14-15

Pál apostol joggal tekinthetett a korinthusi hívőkre úgy, mint lelki gyermekeire, hiszen ő „plántálta” a gyülekezetet. Ezért levelének végéhez közeledve, az egészséges szülő-gyermek viszonyra utalva, kifejezte azt a vágyát, hogy harmadszorra is szeretne személyesen találkozni lelki gyermekeivel.

Elgondolkodtató, hogy az apostol szinte mentegetőzve tett említést arról, hogy semmiképpen sem akarná megterhelni a gyülekezetet látogatásával. Érthető ez, hiszen levelében éppen arra buzdította a korinthusiakat, hogy adakozzanak a jeruzsálemi gyülekezet javára. Ezért a korinthusiak még arra is gondolhattak, hogy Pál csak azért szeretne hozzájuk menni, hogy még több adományt gyűjthessen közöttük. Az apostol azonban világossá tette, hogy ez alkalommal ő kíván szolgálni és áldozatot hozni a gyülekezet tagjai részére, ahogyan a szülők tartoznak gyűjteni gyermekeik számára.

Hallunk olykor olyan szülőkről, akiknek csemetéi „csodagyereknek” számítanak, ezért a szülők igyekeznek kihasználni gyermekeik különleges képességeit, és profitálni azokból. Pál apostol azonban a szülők kötelességét hangsúlyozta: vagyis áldozatot hozni gyermekeik egészséges fejlődése érdekében.

Horváth Ferenc

Új hozzászólás

Nem vagyok robot!
1 + 0 =
A fenti művelet eredményét kell beírni. Például 1+3 esetén 4-et.

 Napi áhítat

Igehely: Mk 1:6–8 „János teveszőr ruhába volt öltözve, derekán bőrövet viselt, sáskát evett és vadmézet. Ezt hirdette: «Utánam jön az, aki erősebb nálam, és én arra sem vagyok méltó, hogy lehajolva saruja szíját megoldjam. Én vízzel kereszteltelek meg titeket, ő pedig Szentlélekkel fog megkeresztelni.»”

Malakiás próféta szolgálata után négyszáz évig hosszú csend következett. Nem volt kijelentés. Az emberekben felfokozott várakozás volt a Messiás után. Óriási terheket viseltek lelkileg és fizikailag is a megszálló római légiók miatt. Sajnos, a vallási vezetők sem enyhítettek ezeken. Az emberekre elhordozhatatlan rituális terheket róttak, amelyekért ők az ujjukat sem mozdították (Mt 23:4). Ekkor jött János, aki egyszerű ember, mégis Istentől kiválasztott eszköz volt arra, hogy nyilvánosan hirdesse a Szabadító eljövetelét.