2019. március 18., hétfő

DÉLELŐTT | 
A gonosz órája

Igehely: Jn 18:1-14; Kulcsige: 18:12 „A katonai csapat, az ezredes és a zsidók templomszolgái ekkor elfogták Jézust, és megkötözték.”

A gonosz órája Jézus életében annak a keserű pohárnak a kiivásáról szólt, melyet az Atya adott neki. Jézus tud róla és önként vállalja: nem kényszerből teszi. Nem könnyű, de mint Fiú, engedelmeskedik az Atyának.

Isten, a mi Atyánk, velünk is így cselekszik. Az élet nem mindig rózsaszínű, van, amikor keserű poharat kell kiinnod. Ne feledd: Isten gyermekeként átmehetsz rajta úgy – hogy bár nem könnyű –, mégis tudatosan vállalod, és nem ellenkezel vele. Persze, ehhez légy meggyőződve arról, hogy az Atya adta, és nem az ördög csapdája.

A keserű pohárnak konkrét célja és értelme van. Jézus esetében a mi megváltásunk. A mi esetünkben az, hogy a hitünk kipróbált legyen, és lehessen elmondani rólunk: boldog ember az, aki kitart a kísértésben (Róm 5:1-10 és Jak 1:2-12). Az Atyától kapott keserű pohár útja azonban mindig a felmagasztalásba vezet (Fil 2:5-11 és 1Pt 5:6).

Az ördög azt szeretné, ha mi rettegnénk ettől. Isten akarata viszont az, hogy azzal a meggyőződéssel éljünk, hogy Jézus, akié minden hatalom mennyen és földön, aki előttünk végigjárta ezt az utat és győzött, velünk van, hogy nekünk is győzelmet adjon.

Ferenczi Lajos

DÉLUTÁN | 

Hullámainak özöne elborította

Igehely: Jer 51:41- 45

Amikor Nebukadneccar legyőzte Júdát, Jójákin volt az ország királya. Őt fogságba viszik Babilóniába, s helyette a nagybátyját, Mattanját teszik királlyá, akinek a nevét Cidkijjára változtatják. Uralkodása negyedik évében ellátogat Babilonba, s magával viszi Szeráját. A Jer 51:59 leírása szerint úgy tűnik, hogy Szerájá Báruknak, Jeremiás írnokának a testvére volt. Jeremiás elküldi tőle azt a levelet, amelyet a Jer 51:51-58-ban olvashatunk. Ez Babilon pusztulásáról szól. Jeremiás azt kéri, hogy olvassa fel az írást, majd dobja az Eufráteszbe, s mondja azt, hogy így fog elmerülni Babilónia.

Lényeges üzenet: Isten nem hagyta magára a népét, bár az vétkezett ellene (5.v.); és Isten, a Teremtő hatalmasabb a rettegett Babilóniánál, és véget fog vetni neki (15-18.v.).

Isten téged sem hagy magadra, még ha vétkeztél is ellene. Ő azt akarja, hogy helyreálljon a vele való kapcsolatod, és megtapasztald az Ő szabadítását bűneidből és bűneid következményéből.

Ferenczi Lajos

 Napi áhítat

Igehely: Zsid 12:4–11; Kulcsige: Zsid 12:11 „Az első pillanatban ugyan semmiféle fenyítés nem látszik örvendetesnek, hanem keservesnek, később azonban az igazság békességes gyümölcsét hozza azoknak, akik megedződtek általa.”

Jézus úgy mutatta be a mennyei Atyával megélt kapcsolatát, hogy az mindannyiunk számára elérhető és valóságos lehet. Úgy mutatta be az Örökkévaló szeretetét, mint egy törődő édesapa kedvességét. A zsidó férfiak számára az ötödik parancsolat megtartása magától értetődő, születésüktől beléjük nevelt cselekvés volt, aminek természetes része volt a szeretetből és féltésből fakadó fenyítés. Ezt a fenyítéket a legtöbben örömmel fogadták, mert elhitték, hogy ettől függ, hogy hosszú életet élhetnek-e békességben.