2018. március 22., csütörtök

DÉLELŐTT | 
Nem fog mindenki a mennybe jutni

Igehely: Lk 13:22-30; Kulcsige: Lk 13:30 „És íme, vannak utolsók, akik elsők lesznek, és vannak elsők, akik utolsók lesznek.”

Valaki teológiai kérdésre szeretne Jézustól választ kapni. A kérdés ez volt: „Uram, kevesen vannak-e, akik üdvözülnek?” Az Úr Jézus a kérdezővel és a jelenlevőkkel kívánja megérttetni azt, hogy nem az a fontos, hogy megtudják, sokan, avagy kevesen üdvözülnek-e, hanem hogy ki-ki személyesen legyen majd az üdvözültek között. Sajnos, nem fog mindenki a mennybe jutni. Az Üdvözítő sürgeti hallgatóit, hogy „igyekezzenek bemenni a szoros kapun”. A szoros kapun való bemenetel és a keskeny úton való járás feltétele a mennybe jutásnak. Ez megtérést és Isten Fiában való hitet jelent. Az Úr szavaiból kiérthető, hogy a hivatalosak közül is sokan halogatják a megtérést, ami miatt ők is kimaradhatnak Isten országából. Amikor a gazda már bezárja az ajtót, a kívül állók hiába hivatkoznak érdemeikre, vélt jóságukra, vagy erényeikre. Ez rajtuk akkor már nem segít. A bentről jövő „távozzatok” felszólítás a külső sötétséget, a kárhozatot jelenti. Azok, akik a kegyelmi időben bementek az „Ajtón” a szoros kapun, még ha utolsók vagy pogány származásúak is, letelepedhetnek Ábrahámmal és a többi prófétával együtt Isten országában. Kedves olvasó, ugye te is ott leszel?

Gergely Pál

DÉLUTÁN | 

Helyesen alkalmazott bölcsesség

Igehely: Préd 10:8-12

A Biblia tanítása szerint van Istentől kapott bölcsesség és van földi bölcsesség. A bölcset a beszédéből is meg lehet különböztetni az ostobától. A bölcset kedves, építő szavai teszik kedvessé. A Szentlélek a bölcsesség Lelke, és az Igazság beszédét alkalmazza a gyakorlati életben. Erre kaptunk ma figyelmeztetést, hogy ne csak ismerjük az igazságot, hanem járjunk is abban. A bölcs felismeri és megragadja az alkalmas időt: a megtérésre, és a rombolásra (saját életében a bálványokat, a régi természet megnyilvánulásait). Ismeretét és tehetségét hídépítésre (kapcsolatok gyógyítására) használja. Megtalálja hívatását, a fizikai munkától se riad vissza. Isteni vezetés alatt tervez, épít: követ fejt, fát hasogat. Az Úr áldása kíséri. A maga idejében családot alapít. Értelmesen végzi dolgát. Tudatában van annak, hogy ráutalt Isten őrző kegyelmére (Zsolt 127:1-29). Karban tartja szerszámait: van ideje kiköszörülni a csorbát. Az Úrral való közösségben megtisztul, megújul. Kész tanulni, fejleszti és alkalmazza ismeretét, hiszen a „helyesen alkalmazott” bölcsesség hasznos. Kérjük Urunk kegyelmét, hogy örömöt szerző fiak lehessünk (Péld 10:1).

Péter István

 Napi áhítat

Igehely: Mk 1:35–39 Kulcsige: Mk 1:35 „Nagyon korán, amikor még sötét volt, felkelt, és félrevonult egy lakatlan helyre, és ott imádkozott.”

Jézus Krisztus imádkozó életet élt. Az imádkozás fontosságát abban láthatjuk, hogy korán reggel, mielőtt megvirradt volna, felkelt és kiment egy puszta helyre imádkozni. Értékes perceket töltött az Atyával való közösségben. Szüksége volt az imádkozásra, hogy a Kapernaumban végzett szolgálata gyümölcsöző legyen. A tömeg visszatért Simon házához azzal a reménnyel, hogy találkozik Jézussal, de azt tapasztalja, hogy Jézus már nincs ott.