2025. január 12., vasárnap

DÉLELŐTT | 
Sokakat meggyógyított

Igehely: Mk 1:32–34 Kulcsige: Mk 1:34 „Sokakat meggyógyított, akik különféle betegségekben sínylődtek, sok ördögöt is kiűzött, és nem engedte megszólalni az ördögöket, mivel azok ismerték őt.”

Márk evangélista megjegyzi, hogy a zsidók vártak, amíg véget nem ért a szombat, és csak azután vitték a betegeiket Jézushoz. Azért tettek így, nehogy megszegjék a törvényt, vagy áthágják a rabbik szabályait, melyek megtiltották úgy a gyógyítók keresését, mint a terhek cipelését szombaton. Márk itt rámutatott a vallási vezetők képzetlenségére a gyógyítással kapcsolatosan. Egyetlen dolgot tudtak tenni, hogy elítéljék azokat, akik szombaton „dolgoztak”. Ezzel szemben látjuk Jézus Krisztus hatalmát a különféle betegségek és gonosz lelkektől megszállottak felett. Neki lehetséges, ami az embereknél lehetetlen. Márk különbséget tesz a betegek gyógyítása és az ördögtől megszállottak megszabadítása között. Ő meggyógyította a betegeket, és kiűzte a démonokat, elnémította őket, hogy meg ne vallják Őt. Királyi hatalmát gyakorolva nem hagyta szólni őket, mivel ismerték Őt. Lukács evangéliuma 5. fejezetében azt olvassuk: az Úrnak hatalma volt rá, hogy gyógyítson.

Isten kegyelméből én is megtapasztalhattam Krisztus hatalmát egy emberileg gyógyíthatatlan betegség felett. Miután az orvosok kimondták, hogy sajnáljuk, de nem tudunk segíteni, Jézus Krisztus csodálatos módon meggyógyított, de nemcsak a testemet, hanem a lelkemet is. Úgyhogy, amikor azt hittem, hogy nincs irgalom, átélhettem annak a csodáját, hogy Jézus adhat bocsánatot.

Az Úr Jézus Krisztusnak mindig volt hatalma, hogy gyógyítson, mégsem gyógyított meg mindenkit. „Sok leprás volt Izráelben Elizeus próféta idejében, de egyik sem tisztult meg, csak a szír Naámán” (Lk 4:27). A fenti igeversekben azt olvastuk, hogy hozzá vitték a betegeket és az ördöngösöket. Milyen nagy kiváltság, de ugyanolyan nagy felelősség is, hogy imakarjainkon most is hozzá vihetjük a betegeinket, azzal a reménységgel, hogy sokakat meggyógyít.

Te hiszed, hogy Jézusnak van hatalma bármilyen súlyos beteget meggyógyítani? Milyen gyakran szoktál másokat Jézus elé vinni? Ki lesz a következő, akit vinni fogsz?

Vajda Miklós

Imaáhítat: 

Bízzuk Istenben és kérjük Tőle, hogy hozza el sokak számára a gyógyulás örömteli napját! – Mal 3:20

Bibliaóra: 

Sámuel: felkészülés az elhívásra – 1Sám 3:1–21 (Ézs 6:8)

DÉLUTÁN | 

A bűnnek kiszolgáltatott világ

Igehely: Róm 1:18–32 Kulcsige: Róm 1:28 „És mivel nem méltatták Istent arra, hogy megtartsák ismeretükben, Isten kiszolgáltatta őket megbízhatatlan gondolkodásuknak, hogy azt tegyék, ami nem illik.”

Amikor a kiszolgáltatottságra gondolunk, valamilyen szinten a tehetetlenségünket érezzük át. Azonban itt a kiszolgáltatásnak előzményei is voltak: Mivel Istent megismerték az Ő csodálatos alkotásaiból, mégsem dicsőítették Őt úgy, ahogy hozzá méltó, sem hálát nem adtak neki. Az örökkévaló Isten dicsőségét felcserélték csúszó-mászó állatok képmásával, ezért Isten kiszolgáltatta őket saját vágyaiknak. Tehát a kiszolgáltatottság oka az Isten dicsőítésének hiánya.

Isten a dicsőségét nyilvánvalóvá teszi a teremtésben. A Szentírás gyakran visszatér a teremtésben való kinyilatkoztatás igazságához: „Az egek hirdetik Isten dicsőségét, kezének munkájáról beszél a menny” (Zsolt 19:2). Egy ősi hitvallás szerint az ember legfőbb célja, hogy Istenben gyönyörködjön, és mindörökké dicsőítse Őt. Úgy a kiválasztásunk, mint megváltásunk és elpecsélteltetésünk az Ő kegyelme dicsőségének a magasztalásáért történt (Ef 1:6,12,14).

A haragját is kinyilvánítja azok ellen, akik elnyomják a Teremtőről nyert kijelentést. Isten haragja teljesen más, mint az ember haragja. Isten nem olyan, mint az ember, akit ki lehetne hozni sodrából, Ő soha nem rosszindulatú vagy gyűlölködő. Igaz, hogy meg van írva: Jákóbot szerettem, Ézsaut pedig gyűlöltem, de az Ézsau iránti gyűlölete abban nyilvánult meg, hogy kiszolgáltatta őt a vágyainak. Vagyis megengedte, hogy azt tegyen, amit akar. Emlékezve gyermekkorom csínytevéseire, egy alkalommal sikerült úgy megbántani édesapámat, hogy azt mondta: „Tegyél, amit akarsz, mehetsz a magad útján, nem érdekelsz!”

Ez annyira fájt nekem, hogy még most is borzalommal gondolok arra, hogy milyen következményei lettek volna, ha betartotta volna szavát. Tehát Isten haragja nem beavatkozása révén működik, hanem éppen a be nem avatkozása révén, azáltal, hogy hagyja az embereket a maguk útján járni.

Az evangéliumban Isten világosan kijelenti igazságát. A hatalmát is megmutatja azzal, hogy megváltja az övéit.

Tudatában vagy életed legfőbb céljának? Kész vagy-e életed legfőbb művét megvalósítani, ami nem más, mint Isten dicsőítése és magasztalása?

Vajda Miklós

 Napi áhítat

Igehely: Mk 1:9–11 (vízkereszt ünnepe) „Történt pedig azokban a napokban, hogy eljött Jézus a galileai Názáretből, és megkeresztelte őt János a Jordánban.  És amikor jött ki a vízből, látta, hogy megnyílik a menny, és leszáll rá a Lélek, mint egy galamb; a mennyből pedig hang hallatszott: «Te vagy az én szeretett Fiam, benned gyönyörködöm.»”

A Biblia világosan tanítja, hogy akik Jézus tanítványai és követői akarnak lenni, azok először megtérnek, majd alá is kell, hogy merítkezzenek (Mt 28:19). A keresztyén gyülekezetekben nem az a kérdés, hogy be kell-e merítkezni, hanem az a vitatott, hogy mikor és milyen formában kell ezt tenni. Bibliai példák sora bizonyítja, hogy amikor valaki megtért, azután alá is merítkezett. Az Úr Jézus, a Megváltónk is példát mutatott ebben. Számára a bemerítkezés szimbolikus cselekmény, ami a halálba való bemerítkezését ábrázolta ki, ami a Golgotán történt, valamint a feltámadását a halálból.