2021. március 28., vasárnap

DÉLELŐTT | 
A jövendő ország ünneplése

Igehely: Mk 11:1-11; Kulcsige: 11:10 „Áldott a mi atyánknak, Dávidnak eljövendő országa! Hozsánna a magasságban! Mk”

Ünnepeink mind Jézus Krisztus személyéhez kapcsolódnak. Mindegyik ünnepünk középpontjában Jézus egykori életeseménye vagy pedig egy beteljesülésre váró ígérete van. Amikor Jézus a földön volt, egy eljövendő országra mutatott, melyet megígért a követőinek. Tudjuk, hogy sokan ezt félreértették már akkor, de sajnos többen félreértik még ma is, mert jólétet várnak Krisztus követésétől. A Jézust ünneplő sokaság nem volt tisztában azzal, hogy Jézus küldetése sokkal nemesebb, mint az ő kicsinyes elképzelésük. Az eljövendő ország számukra az azonnali szabadulást jelentette, míg Jézus sokkal tovább mutatott és sokkal nemesebb cél felé haladt.

Amit ebben a leírásban megfigyelhetünk az az, hogy Jézus szolgálatra hív. Szolgálattal bízta meg tanítványait. Ő sokkal alkalmasabb lett volna a feladatra, de Ő mégis tanítványait kérte fel. Mielőtt kiküldte volna őket, elmagyarázta nekik a feladat minden részletét, tehát ismerte azt, hogy mivel is fog ez járni. A szolgálatra Jézus bíz meg minket is. Ő nem szorul a mi segítségünkre, de mégis szeretetéből kifolyólag be akar vonni és tanítani akar a szolgálat által is. Ha nehéznek érezzük a szolgálat terhét, akkor gondoljunk arra, hogy Jézus ismeri azokat a nehézségeket és erőt is fog adni azokhoz.

Egy másik oldala a szolgálatnak, hogy azt felkérésre és önkéntesen is kell végezni. A tanítványok és az állat gazdái felkérésre szolgáltak, míg a jeruzsálemi emberek önkéntesen. A szolgálat sosem jár áldozatok nélkül. Volt, aki a haszonállatát adta oda, míg mások a nagyon értékes felsőruhájukat áldozták oda Jézus tiszteletére. Ahogy akkor, úgy ma is szükséges áldozatot hozni a szolgálat érdekében. Van, amikor az időnket, anyagiakat, máskor a kényelmünket, saját javunkat kell odaáldoznunk.

Számunkra öröm azt tudni, hogy vár ránk egy romlás nélküli ország, mely már most a miénk. A legtöbb, amit tehetünk a földi életünkben, az a szolgálat. Jézus arra hívott minket, hogy szolgáljuk Őt és használjuk azt, amit nekünk adott Isten országának építésére.

Milyen lehetőségek adódnak ma a szolgálatra? Szolgálsz önkéntesen és felkérésre is? Milyen áldozatot kell ma meghoznod a szolgálat érdekében?

Budai Dániel

Imaáhítat: 

Dicsőítsük az Úr Jézust, mint erre egyedül méltó Királyt! – Jel 19:16

Bibliaóra: 

A Szabadító – Ézs 62:10-12; Zak 2:14-17 (Károli f. – Zak 2:10-13) (Zsolt 95:1)

DÉLUTÁN | 

Örvendezz teljes szívből!

Igehely: Zof 3:14–17; Kulcsige: Zof 3:14 „Ujjongj, Sion leánya! Kiálts örömödben, Izráel! Örvendezz, vigadj teljes szívből, Jeruzsálem leánya!”

Zofóniás könyve nem foglal el túl sok lapot a Bibliánkban, mégis része a nagy egésznek, azaz Isten kijelentésének és tervének. Megtalálható benne az evangélium, hisz Zofóniás munkássága rávilágított a romlottságra, a bűnökre, de erőteljesen hirdette a szabadulást és helyreállást, melyet Isten készített a nép számára. Ez a könyv nem sokkal azután íródott, miután véget ért az ószövetségi idők leggonoszabb királyának, Manassénak az uralkodása. Ez idő alatt a nép istenkáromló életet folytatott, megromlott a közerkölcs és sok ártatlan vér is tapadt az emberek kezéhez. Zofóniás szavai nagyban hozzájárultak ahhoz, hogy változás menjen végbe a nép életében és eljött egy új korszak, melyet ő hirdetett meg.

Hogy mit üzen számunkra ez az igeszakasz és főként ez a könyv? Mindig jó ezt a kérdést feltennünk mielőtt becsuknánk Bibliánkat egy igeszakasz olvasása után. Ha párhuzamot vonunk az akkori és a mostani élet között, akkor sok hasonlóságot fedezhetünk fel. Körülöttünk folyamatosan romlik a világ. Minél jobban eltávolodik egy társadalom a keresztyén értékektől, annál jobban romlik az erkölcs és egyre jobban lesz úrrá a bűn a közéletben. Ha csupán a környezetünkre nézünk, akkor ezt a romlást látjuk és ez a folyamatos romlás a gondolatvilágunkra is kihat, borúlátóvá, pesszimistává tesz. Legyen bármilyen előrehaladott a technika, jöjjenek jobbnál jobbnak tűnő újítások, a világ halad előre a romlásban a felszínen vagy a felszín alatt. (Ha nehéz ezt most elhinni, akkor gondoljunk arra, hogy az abortusz több emberi életet vesz el naponta, mint bármi eddig a világon) Isten ebből a romlásból ragad ki minket. Számunkra a jövő nem negatív töltetű, hisz Isten erős és megment. Ő megújít szeretetével és ujjongassál örül nekünk. A mindenség Ura örül nekünk és csodálattal néz ránk. A folyamatos romlás helyett vár minket a folyamatosan megújuló Ország, melynek már most a polgárai lehetünk. Ne a körülöttünk levő negatív hírek és gondolatok határozzák meg a lelki világunkat, hanem az az új identitás, amit Jézus Krisztusban kaptunk.

Budai Dániel

 Napi áhítat

Igehely: Jn 5:31–47; Kulcsige: Jn 5:39 „Én pedig azt mondom nektek, hogy ne szálljatok szembe a gonosszal, hanem annak, aki arcul üt jobb felől, tartsd oda másik arcodat is.”

Sokféle okból olvashatjuk a Bibliát, sokféle szándékkal. Vannak, akik hagyományokhoz ragaszkodnak, és ezek betartásával visszaigazolva érzik életüket. Bárki, aki nem így él, elítélni való bűnös ember. Valahol az írástudó farizeusok is ilyenek voltak.

Lehet az elvárások miatt is Bibliát olvasni, nehogy a gyülekezetben vagy a hívő családomban kritikák célpontja legyek. Sok ,,muszájból” való bemerítésről is hallhattunk, aminek valódiságát az évek próbái rostálják majd meg.