2021. május 15., szombat

DÉLELŐTT | 
Új ég és új föld

Igehely: Jel 21:1-8; Kulcsige: Jel 21:1 „És láttam új eget és új földet, mert az első ég és az első föld elmúlt, és a tenger sincs többé.”

A régi elmúlt, Isten újat teremt. Ez lesz Isten akaratának végső beteljesedése. Haggeus próféta kb. 600 évvel korábban már látja azt, amit János lát a Patmosz szigetén: „Így szól a Seregek Ura: Még egy kevés idő, és megrendítem az eget és a földet, a tengert és a szárazföldet” (Hag 2:6). Nagy szükségét látta az Úr, hogy János által üzenetet küldjön a római császár, Domitianus, vérengző üldözésétől szenvedő gyülekezeteknek. Az akkori keresztyének félelemben és rettegésben élték meg a hitüket. Gyakori volt, hogy az arénákban gladiátoroknak vagy kiéheztetett vadállatoknak estek áldozatul Isten gyermekei.

Számtalanszor felmerült bennem a kérdés: ha én odakerültem volna, mit tettem volna? Egy olyan világban élünk, ahol a kereszt jele már nem az, ami régen volt. Mit teszek ebben a világban, ahol az egyneműek házasságát dicsőítik, ahol a keresztet leveszik a templom tornyáról, ahol hamis próféták és látványosságok után rohannak a keresztyének?

A patmoszi látnok szavait tedd magadévá, kedves olvasóm: „Íme, Isten sátora az emberekkel van, és ő velük fog lakni, ők pedig népei lesznek, és maga az Isten lesz velük, és letöröl minden könnyet a szemükről, ... mert az elsők elmúltak...” (Jel 21:3-4)

Mucsi János

DÉLUTÁN | 

A törvény betöltése a szeretet

Igehely: Róm 13:8–10; Kulcsige: Róm 13:8 „Senkinek se tartozzatok semmivel, csak azzal, hogy egymást szeressétek, mert aki a másikat szereti, betöltötte a törvényt.”

A római gyülekezet a Kr.u. ötvenes években alakult, és többségben pogánykeresztyénekből tevődött össze, a zsidókeresztyének kisebbségben voltak. Emiatt vált szükségessé több vitás kérdésnek a megtárgyalása.

Az apostol levelében átfogóan és érthetően kifejezi, hogy a bűnös ember egyedül kegyelemből, hit által nyerhet megigazulást és üdvösséget. A megjelölt igerészben Pál apostol összefoglalja eddigi tanításait, és kifejezi válaszát arra a kérdésre, ami valószínűleg vita tárgya volt a római gyülekezetben. Pontosabban azt, hogy hogyan lehet felelősségtudattal erkölcsös életet élni, vallási törvényeskedés nélkül. Kiemeli: a testvéri szeretet gyakorlása fontosabb a törvényeskedésnél és vallásoskodásnál. Ezt a Tízparancsolat második felével támasztja alá, és belefoglalja intésébe a felebaráti szeretetet: „Mert azt, hogy ne paráználkodj, ne ölj, ne lopj, ne kívánd, és minden más parancsolatot ez az ige foglalja össze: „Szeresd felebarátodat, mint magadat” (Róm 13:9).

Tehát kedves testvérem, a felebaráti szeretet nem más, mint a törvény betöltése, mert a szeretet betölti a törvényt.

Mucsi János

 Napi áhítat

Igehely: Jn 5:31–47; Kulcsige: Jn 5:39 „Én pedig azt mondom nektek, hogy ne szálljatok szembe a gonosszal, hanem annak, aki arcul üt jobb felől, tartsd oda másik arcodat is.”

Sokféle okból olvashatjuk a Bibliát, sokféle szándékkal. Vannak, akik hagyományokhoz ragaszkodnak, és ezek betartásával visszaigazolva érzik életüket. Bárki, aki nem így él, elítélni való bűnös ember. Valahol az írástudó farizeusok is ilyenek voltak.

Lehet az elvárások miatt is Bibliát olvasni, nehogy a gyülekezetben vagy a hívő családomban kritikák célpontja legyek. Sok ,,muszájból” való bemerítésről is hallhattunk, aminek valódiságát az évek próbái rostálják majd meg.