2020. november 26., csütörtök

DÉLELŐTT | 
Egyet kérek

Igehely: Zsolt 27:1-14; Kulcsige: Zsolt 27:4 „Egy dolgot kérek az Úrtól, azért esedezem: hogy az Úr házában lakhassam egész életemben; láthassam, milyen jóságos az Úr, és gyönyörködhessem templomában.”

A Zsoltárból kiderül, hogy Dávidot üldözik. Ellenség veszi körül, hamisan tanúskodnak ellene, bosszút lihegnek.

Ebben az élethelyzetben ő egyetlen vágyat, egyetlen kérést fogalmaz meg: az Úr házában lakozhasson élete minden idejében. Erre pedig azért vágyik, mert el tudja és el akarja mondani Istenről: „Világosságom és segítségem az ÚR, kitől félnék? Életem ereje, kitől rettegnék?” Az Úr házában való lakozásról pedig azt mondja: „Megóv engem sátrában a veszedelem napján. Elrejt sátra mélyén, magas kősziklára helyez engem.” A kérésben Dávid az Isten közelségének a vágyát fogalmazza meg. Azt akarja, hogy átélhető, megtapasztalható legyen számára az adott élethelyzetben és élete minden idejében az Isten iránta való jósága. Számára ez egészen pontosan azt a reményt jelentette akkor, hogy azoknak terve, kik életére törtek meghiúsul, s ő meg fogja látni Isten jóságát az élők földjén. Valahogy, ahhoz a Jézustól származó tanácshoz hasonlít Dávidnak ez a kérése, amit a Mt 6 végén olvasunk: „Keressétek először Isten országát és igazságát, és mindezek ráadásul megadatnak nektek.”

Ez az egy kérés minden szükséget betölt. Hiszed?

Ferenczi Lajos

DÉLUTÁN | 

Szent nevével dicsekedjetek

Igehely: 1Krón 16:8-22 Kulcsige: 1Krón 16:10 „Dicsőítsétek szent nevét, szívből örüljenek, akik keresik az Urat.”

Azért akarja Dávid a frigyládát Jeruzsálembe vinni, mert tudja: „... nagy az Úr, félelmesebb minden istennél. A népek istenei csak bálványok, az ÚR pedig az ég alkotója. Fenség és méltóság jár előtte, erő és öröm van lakóhelyén.” (1Kron 16:25-27) Az első próbálkozáskor tragédia történik, ami arra a felismerésre juttatja Dávidot, hogy Isten szentséges dicsősége azt jelenti, hogy nem lehet az emberi akarat szerint bánni vele, hanem csak úgy, ahogy azt az Ige írja. Másodszor az 5Móz 10:8-nak megfelelően, már a lévitákat bízza meg kizárólag a láda hordozásával. Amikor a láda végül Jeruzsálembe kerül és a Dávid által készített sátorba helyezik, egyértelművé válik, hogy az Ige által mutatott úton a mindenható Isten kész közösségben lenni népével. Dávid ekkor felismeri, hogy személyesen és közösségileg, spontán és szervezetten Istennek hálát adhatnak, nevét segítségül hívhatják, hirdethetik a pogányok között, zsoltárt énekelhetnek és csodáit emlegethetik. Jézus által Isten a mi megváltó Istenünk lett. Mi is bátorodjunk fel szívünkben Dávidhoz hasonló módon cselekedni, mert jó az Úr, örökké tart szeretete (1Krón16:34).

Ferenczi Lajos

 Napi áhítat

Igehely: Mk 3:1–6 Kulcsige: Mk 3:1 „Ezután ismét a zsinagógába ment. Volt ott egy sorvadt kezű ember.”

Tegnap az Úr Jézust és tanítványait a természet szépségében, gabonaföldeken láttuk. (A természetet mi is akkor élvezhetjük tiszta lelkiismerettel, ha Jézussal járunk.) Most egy szombatnapi istentiszteleti alkalmon látjuk Őt, és abban, amit tesz, tanulság van számunkra. Gyógyításai mindig jelek: lelki üzenetet közvetítenek. A beteget a középre, maga elé állította. Akkor szenteljük meg igazán a nyugalomnapot, ha leplezetlenül Jézus elé állunk, hogy meggyógyítson minket.