2020. május 5., kedd

DÉLELŐTT | 
Ezzel tartozzunk csak

Igehely: Róm 13:8-14; Kulcsige: Róm 13:8 „Senkinek se tartozzatok semmivel, csak azzal, hogy egymást szeressétek, mert aki a másikat szereti, betöltötte a törvényt.”

Semmivel se tartozzunk senkinek csak pont a szeretettel? Természetesen nem arról van szó, hogy legyünk elmaradva vele, hanem hogy a szeretet mindig ad, belőle sosem elég, mert szeretni mindig kell. És aki szeret, az nem hanyagolja megadni senkinek, amivel tartozik vagy ami éppen jár (szolgálat, tisztelet, adó stb. - 7v.).

A szeretetet fogalma képlékeny dolog manapság. Ezért Szent Ágoston mondását is könnyen félreértik, félremagyarázzák: „szeress és tégy, amit akarsz” - pedig az Ige itt meghatározza a szeretetet - a törvény betöltése a szeretet. Még csak nem is kell tudjam az illető „szeretetnyelvét”, elég, ha ismerem Isten törvényét. (9v.) Káros és helytelen így gondolkodni: „Nem kell nekünk a törvény elég, ha szeretsz”. Az igaz, hogy a törvény betartása csupán üres erkölcsösség vagy vallásosság a szeretet nélkül. De a szeretetet mégis a törvény határozza meg – ha nem így volna azt a sok könnyelmű, parázna kapcsolatot joggal nevezhetnénk szeretetnek.

Minden ember felé jóindulattal, szeretettel kell legyünk, de itt azt is tanítja az Ige, hogy egymást szeressétek. Nem mindig valaki mást, hanem akik mellé rendelt az Úr. Tudod szeretni családodat, lelki családodat?

Kelemen Sándor

DÉLUTÁN | 

Ígéret az Úrtól

Igehely: 1Móz 18: 9-15; Kulcsige: 1Móz 18: 14 „Van-e valami lehetetlen az Úr számára? Egy esztendő múlva visszatérek hozzád, és fia lesz Sárának.”

A látogatás oka világossá válik, amikor ezek a férfiak Ábrahámot a felesége felől kérdezik név szerint. Valószínűleg az volt a szokás, hogy a férjes asszony ilyenkor nem mutatkozott, ezért Sára csak az ajtóban hallgatózott, amit jól is tett, mert az üzenet pont annyira szólt neki, mint férjének: Sárának fia lesz egy év múlva ilyenkor. Ennek megvalósulása az Isten meglátogatása által lesz. Az ő koruknál és fizikai állapotuknál fogva emberileg lehetetlen, ezért Sárának hihetetlen és magában felkacag. A 17. rész 17. versében Ábrahám is nevet ezen az ígéreten. De az Úr a szívekbe lát és Sárát helyreigazítja. És jön a kérdés: - „Van-e valami lehetetlen az ÚR számára?” Az Úr Jézus megszületése, habár más körülmények miatt, de ugyanolyan lehetetlen volt, mint az Izsáké. Az angyal is kijelenti Máriának: „Istennek semmi sem lehetetlen.” (Lk 1:37) Az emberek újjászületése is pont ilyen lehetetlen. A tanítványok azon kérdésére „akkor kicsoda üdvözülhet?” - az Úr Jézus kijelenti: „Embereknek ez lehetetlen, de Istennek minden lehetséges.” (Mt 19:26) Isten ígéretei mindig hihetetlennek tűnnek, de soha nem lehetetlenek Istennek. Hiszel-e Neki?

Kelemen Sándor

 Napi áhítat

Igehely: Mt 2:1–12; Kulcsige: Mt 2:1 „Amikor Jézus megszületett a júdeai Betlehemben Heródes király idejében, íme, bölcsek érkeztek napkeletről Jeruzsálembe.”

Régi képeslapokon, amiket rokonoktól, barátoktól kaptunk, gyönyörűen megfestett képen ott van a jászolban az újszülött Jézus, balról a pásztorok, jobbról a háromkirályok! Több probléma is van ezzel az ábrázolással: Az ige sehol sem írja, hogy hárman lennének, csupán annyit jelent ki a Szentírás, hogy ,,bölcsek érkeztek napkeletről Jeruzsálembe” (Mt 2:1). A többes szám csak arra mutat, hogy legalább ketten voltak, de lehettek akár húszan is. Ráadásul nem királyok, hanem bölcsek, valószínűleg a mai csillagászokhoz hasonló tudós emberek voltak.