2020. június 29., hétfő

DÉLELŐTT | 
Az ördög „én”-je

Igehely: Ézs 14:12-14; Kulcsige: Ézs 14:13-14 „Pedig ezt mondtad magadban: Fölmegyek az égbe, Isten csillagai fölé emelem trónomat, odaülök az istenek hegyére a messze északon. Fölmegyek a felhők csúcsára, hasonló leszek a Felségeshez!”

Keserű irigység, viszálykodás, zűrzavar és mindenféle gonosz tett – így jellemzi Jakab apostol az ördögi bölcsességet (Jak 3:15). Ennek adunk mi is helyet életünkben, amikor többet akarunk annál, mint amit szerető Istenünk nekünk szánt. Amikor nem állunk meg a határoknál, ami védelmünkre adatott, hanem átugorjuk azokat, mert mi jobban tudjuk, mint aki azt kitalálta. Miért ne tehetném én is? Miért ne lehetne nekem is? Kérdezhetjük. Azután kezünkbe vesszük az irányítást és úgy gondoljuk, hogy megszerezzük magunknak azt, amiről úgy érezzük, hogy boldoggá és teljessé teszi az életünket.

Ahogy a bolygók pályája a nap körül, úgy a mi életünk pályája is meg van tervezve. Az Isten tervétől önállósodott élet mindig tönkreteszi magát és a vége pedig nem a siker és a győzelem, hanem a bukás és a pusztulás. Tudnod kell, hogy az Isten tervébe beilleszkedni és azt alázattal elfogadni azt jelenti, hogy Isten még több kegyelmét élvezheted. Ez a kegyelem pedig olyan lesz életedben, mint egy mennyei hátszél, előrébb segít, magasabbra emel. Hogyan akarsz előrébb jutni? Erővel és hatalommal feszülsz neki, hogy felkapaszkodj, vagy hálát adsz azért, amid van és engeded, hogy Isten kegyelme vigyen tovább?

Nagy Kasza Dániel

DÉLUTÁN | 

Ábrahám önfeláldozó tette

Igehely: 1Móz 14:13-18; Kulcsige: 1Móz 14:14 „Amint meghallotta Abrám, hogy unokaöccse fogságba esett, fölfegyverezte háromszáztizennyolc legényét, akik a házánál születtek, és Dánig üldözte őket.”

Vajon számolt-e a lehetséges kockázattal Ábrahám? Mérlegelt, hogy milyen áldozat árán éri meg a korábban elég tiszteletlen rokonát megmenteni? Nem látjuk, hogy egy jól megtervezett stratégiája lett volna. Amint meghallotta a szükséget, azonnal cselekszik. Nem az érdemeit nézi a másiknak és nem az esélyeit nézi a harcnak, hanem megteszi, amit rajta áll. Az Örökkévaló pedig megsegíti, megáldja ebben is. Ábrahám kész arra, hogy vagyonát nemcsak önvédelemre, hanem másnak a fel- és kiszabadítására is felhasználja.

Mi sokszor túltervezzük a segítségnyújtást. Megnézzük, hogy mit érdemel a másik. Mérlegelünk, mennyire éri meg és milyen kockázatokkal jár. Emberekre figyelünk és biztosra akarunk menni. Ez lehet, hogy ésszerű döntésekhez fog vezetni, jól alátámasztott érvekkel, de vedd észre, hogy Isten országában „lélekszerűnek” és nem ésszerűnek kell lenned. A lelki ember nem sajnál kockázatot vállalni a segítségnyújtásban, hiszen ő a hit embere. Tökéletes akar lenni, mint a mennyei Atya, ezért ami rajta áll megteszi, azonnal cselekszik. Mit tehetsz ma azért, hogy testvéreid érdekében Isten szolgálatába állítsd javaidat? Kész vagy arra, hogy te legyél testvéreid imája számára az Istentől küldött válasz?

Nagy Kasza Dániel

 Napi áhítat

Igehely: 3Jn 1:13–15 Kulcsige: 3Jn 1:15 „Békesség neked! Köszöntenek barátaid. Köszöntsd te is barátainkat név szerint.”

János ezt a levelét Gájuszhoz írja, és nem tudok elmenni az üzenete mellett úgy, hogy ne gondolkodnék el Diotrefészről. Diotrefész kifejezetten problémás ember volt. Bizonyos gyülekezeti tagokat igyekezett félreállítani, sőt némelyeket ki is zárt. Arra törekedett, hogy ő legyen a gyülekezet egyedüli vezetője, vagy legalábbis az, aki mindenben dönt. Arrogáns módon elutasította János apostol és mások tekintélyét; sőt Jánost még rágalmakkal is illette.