Igehely: Péld 3:1-4; Kulcsige: Péld 3:3 „A szeretet és hűség ne hagyjon el téged: kösd azokat a nyakadba, írd fel a szíved táblájára!”
Salamon felszólító módban beszél gyermekével. Két kulcsszót találunk itt: szeretet és hűség. Ahhoz, hogy ezt gyermekeimnek megtanítsam, fontos a saját példám. Hadd lássák meg, hogyan szeretem az Urat, az Ő igéjét, a gyülekezetet, őket és (nem utolsó sorban) az édesanyjukat, vagyis a feleségemet. Úgy gondolom, hogy a szeretet azt jelenti, hogy az évek során hű vagyok a társamhoz. Nem csak szavakkal, hanem tettekkel szeretek. Ez mindennapi harcot, önmegtagadást, áldozatot jelent. Miért? Könnyű magamat a középpontba helyezni és elvárni, hogy kiszolgáljanak, kedvünkbe járjanak, de ez már nem igazi szeretet (Róm 7:14–25). Pál apostol tanítását figyelembe véve, az Úrral együtt lehetek győztes, hűséges. A gyermekeim észreveszik, ha hűséges vagyok munkámban, és elvégzem a rám bízott feladatokat morgolódás nélkül. Ez a gyülekezeti szolgálatokra is kiterjed.
Minél előbb tanítsuk meg gyermekeinknek ezeket az értékeket. Talán sosem lesz elegendő az imádság értük, de a kitartás megéri a fáradtságot. „Az Úr meghall imát, jóvolta ez nem érdem.”
Virág Tibor
Szabadon, egyesülve Krisztussal
Igehely: 1Kor 6:12-20; Kulcsige: 1Kor 6:17 „Aki pedig az Úrral egyesül, egy lélek ővele.”
A bűn rabság. A legnagyobb szabadság a szentség. A szent nem önmagáé, nem a világé, hanem a Krisztusé, és ameddig Őbenne marad, teljesen szabad. Nem függetlenségre lettünk megváltva: a vessző, ha elszakad a szőlőtőtől, meghal. A függetlenség – az a gondolat, hogy azt tehetek az életemmel, amit akarok – alapvetően hazugság. Mindenki szolgál valakit. A megváltottak tudatosan kerülik a bűnt, féltve szabadságuk örömét, a Krisztussal való jó kapcsolatukat. Ha a szent vétkezik, sokkal többet veszít, mint amivel a bűn kecsegtet. Nem azért nem vétkezik, mert nem szabad, hanem azért, mert nem éri meg, mivel a bűn bolondság, és Krisztus megszabadított ettől. A lelkileg jóllakott ember megveti e világ hamisított lépesmézét.
Szabadságunk csak Krisztusban működik, ahogy a hal sem szabad a vízen kívül. A világban nincs élet számunkra. A has és a nemi vágyak által a legkönnyebb megfogni az embert. A kísértések elérhetősége soha nem öltött ilyen mértéket. Ez nagyobb éberségre és istenfélelemre ösztönzi Krisztus népét. Hogyan tudnál jobban összeforrni az Úrral? Mennyire és mivel vagy „jóllakva”?
Dohi Zoltán