2020. december 15., kedd

DÉLELŐTT | 
Örömteli kapcsolatépítés

Igehely: Ézs 62:1-7; Kulcsige: Ézs 62:5 „Mert ahogy az ifjú elveszi a hajadont, úgy vesz el téged, aki felépít; ahogy a vőlegény örül menyasszonyának, úgy örül majd neked Istened.”

Kilátástalan helyzetben nagyon nehéz a biztatásokat úgy fogadni, hogy azok jó érzéseket keltsenek, mély bizalmat ébresszenek. Amikor Jeruzsálem elnyomás alatt van, pusztulás állapota jellemzi, kiszolgáltatottság és szolgaság jellemzi az életet. Ilyen körülmények között ha ennyit mondunk: Lesz ez még jobb is! – abból nehéz erőt meríteni.

Milyen jó, hogy nem ilyen elcsépelt állításokkal biztat a prófétán keresztül Isten. Sokkal mélyebb és komolyabb üzeneteket közöl. Ezek közül kiemelkedik az az ígéret, hogy „ahogy az ifjú elveszi a hajadont, úgy vesz el téged, aki felépít; ahogy a vőlegény örül menyasszonyának, úgy örül majd neked Istened.” Az Úr magáénak veszi a most megalázott várost, népet.

Nem tudom, hogy fogadták ezt annak idején az Ige hallgatói? Nekünk is szól a biztatás belőle. Lehet, hogy nem érezzük elhagyottnak, lepusztultnak, kiszolgáltatottnak az életünket, a közösségünket, de ugyanúgy támadás alatt van, mint Ézsaiás korában Jeruzsálem volt. Lehet azért olyan érzésünk, hogy fogy a tagság, leépül a gyülekezet, csökken a lelkesedés, elenyészik a kitartás, odaadás. Ne feledjük, hogy minket is úgy állít majd maga elé, mint menyasszonyát, akit megtisztít az Ige fürdőjével. (Ef 5:26)

Takács Zoltán

DÉLUTÁN | 

A mi felelősségünk és Isten dicsősége

Igehely: Júd 20-25 Kulcsigék: Júd 20-21 „Ti azonban, szeretteim, épüljetek szentséges hitetekben, imádkozzatok a Szentlélek által, tartsátok meg magatokat Isten szeretetében, várván a mi Urunk Jézus Krisztusnak irgalmát az örök életre.”

Mindig nagy kérdés bennem, milyen legyen az életem várva Jézus visszajövetelét. Alapvetően mindig az jut eszembe, hogy Jézus ítélni jön, mert az Atya teljesen neki adta az ítéletet. (Jn 5:22) Ezzel együtt jó látni, hogy az ítéletre érkező Jézus irgalmat is hoz. Ez viszont nem egy könnyelmű várakozást eredményez bennem, hanem józan, koncentrált életvitelt.

Ez az élet ilyen kihívásokat állít elénk: Növekedni a hitben, imádkozni a Lélek által, megtartani magamat az Isten szeretetében és gyakorolni a mentő szolgálatot. Jól hangzó figyelmeztetések. Semmi törvénynek megfelelés. Nem tiltások teljesítése ez. Igen. Ilyen a Krisztus várás felelőssége. Nem csupán annyi a cél, hogy ne tegyük meg, ami rossz, hanem hajtsuk végre azt, ami jó. Meg kell maradni Isten szeretetében, hogy menteni tudjunk elveszetteket, nem pedig fejlődni a törvényben, hogy fölényesen ítéljünk elesetteket. Mindezt úgy, hogy nem a miénk a dicsőség, hanem azé az Istené, aki a bűntől, a botlástól megőrizhet és maga elé állíthat feddhetetlenül. Akár tiszta maradok, akár mások megmentésében közreműködök, minden Isten dicsőségét szolgálja.

Takács Zoltán

 Napi áhítat

Igehely: Mk 1:6–8 „János teveszőr ruhába volt öltözve, derekán bőrövet viselt, sáskát evett és vadmézet. Ezt hirdette: «Utánam jön az, aki erősebb nálam, és én arra sem vagyok méltó, hogy lehajolva saruja szíját megoldjam. Én vízzel kereszteltelek meg titeket, ő pedig Szentlélekkel fog megkeresztelni.»”

Malakiás próféta szolgálata után négyszáz évig hosszú csend következett. Nem volt kijelentés. Az emberekben felfokozott várakozás volt a Messiás után. Óriási terheket viseltek lelkileg és fizikailag is a megszálló római légiók miatt. Sajnos, a vallási vezetők sem enyhítettek ezeken. Az emberekre elhordozhatatlan rituális terheket róttak, amelyekért ők az ujjukat sem mozdították (Mt 23:4). Ekkor jött János, aki egyszerű ember, mégis Istentől kiválasztott eszköz volt arra, hogy nyilvánosan hirdesse a Szabadító eljövetelét.