2020. augusztus 3., hétfő

DÉLELŐTT | 
Jeruzsálem hűtlensége

Igehely: Jer 2:1-28; Kulcsige: Jer 2:13 „Mert kétszeres rosszat cselekedett népem: engem, a friss víznek forrását elhagytak, és víztárolókat vájnak, repedt falú víztárolókat, amelyek nem tartják a vizet.”

Jeremiás tiltakozik, hogy nem ért a beszédhez, ezért Isten igéjét kapta, amit hirdetni kellett. A 2. fejezet így kezdődik: „Így szólt hozzám az Úr igéje” – tehát a következő üzenetet maga Isten szólja népe felé.

A tiszta és őszinte ragaszkodásról beszél az Úr igéje a második, valamint a harmadik versekben, de a következőkben már arról beszél, hogy visszájára fordult minden. Jákób háza hűtlen lett Istenéhez. Nagyon fáj Istennek, hogy a szent nép bálványimádóvá vált. Mintha mindenki szem elől tévesztette volna Őt: az atyák, a fiak, de még a papok is. A hűtlenség mélységét leíró kép párhuzamot von az élő víz (forrásvíz) és a halott víz (tárolt víz) között. A forrás, természetéből fakadóan, mindig friss vizet ont, a ciszterna vize viszont poshadt, büdös és mocskos. Mindezek ellenére Jeruzsálem a tárolt vizet választja, melytől megfertőződik, megbetegszik, végül meghal. Isten figyelmezteti súlyos tettére és annak következményeire, de Jeruzsálem mindent tagad (Jer 2:23). Nem ismeri be hitehagyását, elfordulását, idegen szerelmét, éppen ezért Isten más istenek kezébe engedi őket.

Mennyire vagy hűséges Istened iránt? Maradj a forrás mellett, hogy élj!

Molnár Ottó

DÉLUTÁN | 

Vérontás nélkül nincs bűnbocsánat

Igehely: Zsid 9:15-22 Kulcsige: Zsid 9:22 „A törvény szerint majdnem mindent vérrel tisztítanak meg, és vér kiontása nélkül nincs bűnbocsánat.”

Minden Bibliát olvasó ember rádöbbent már arra, hogy a bűn az, ami közénk és Isten közé állt, megrontva meghitt kapcsolatunkat Vele. Az Ószövetség lapjain elénk tárul a tény, hogy rendezni lehet ezt az állapotot úgy, ha egy állatot megölnek, és vérével engesztelést szereznek. Az új szövetség, hasonló módon, vér kiontásán alapszik. Nem egy arra szánt állatén, hanem a tökéletes Krisztus vérén. A bűn eltörlésére vérnek kellett kifolynia, majd csak ezután kerülhetett vissza az ember Istenhez. „Vér kiontása nélkül nincs bűnbocsánat.”

Belegondolva a vérontás súlyosságába, talán elszörnyedünk azon, hogy milyen az Isten: egy vérszomjas lény, akinek eltorzultak az érzékei, és csak a vér látványa nyugtatja meg? Istennek nem az ölés és a vérontás a lényeg, hanem a vér által hordozott élet általi engesztelő áldozat. Nem is a vér elemei, a hemoglobin vagy a fehérvérsejt szerez engesztelést, hanem az általa fenntartott tiszta és romlatlan élet.

Igénkben Isten kegyelme végrendelethez van hasonlítva, mely csak akkor lesz érvényes, ha a végrendelkező meghal. Krisztus meghalt, ezért lett számunkra elérhető az örökség. Áldott legyen ezért örökké!

Molnár Ottó

Új hozzászólás

Nem vagyok robot!
6 + 1 =
A fenti művelet eredményét kell beírni. Például 1+3 esetén 4-et.

 Napi áhítat

Igehely: Mk 1:6–8 „János teveszőr ruhába volt öltözve, derekán bőrövet viselt, sáskát evett és vadmézet. Ezt hirdette: «Utánam jön az, aki erősebb nálam, és én arra sem vagyok méltó, hogy lehajolva saruja szíját megoldjam. Én vízzel kereszteltelek meg titeket, ő pedig Szentlélekkel fog megkeresztelni.»”

Malakiás próféta szolgálata után négyszáz évig hosszú csend következett. Nem volt kijelentés. Az emberekben felfokozott várakozás volt a Messiás után. Óriási terheket viseltek lelkileg és fizikailag is a megszálló római légiók miatt. Sajnos, a vallási vezetők sem enyhítettek ezeken. Az emberekre elhordozhatatlan rituális terheket róttak, amelyekért ők az ujjukat sem mozdították (Mt 23:4). Ekkor jött János, aki egyszerű ember, mégis Istentől kiválasztott eszköz volt arra, hogy nyilvánosan hirdesse a Szabadító eljövetelét.