2017. november 14., kedd

DÉLELŐTT | 
A tűzbe dobott irattekercs

Igehely: Jer 36:1-26; Kulcsige: Jer 36:18 „Bárúk így felelt nekik: Diktálva mondja nekem mindezeket, én pedig leírom a tekercsre tintával.”

Jeremiás próféta kapta a parancsot, hogy írja le mindazt a kijelentést, amit az Úr adott neki Izráelről, Júdáról és a többi népről elejétől végig. Jeremiás pedig hívta Bárúkot, hogy írnoka és képviselője legyen. Megfigyelhető az a tisztelet, engedelmesség és bátorság, amit Bárúk tanúsított felkérője és a nép iránt. Azonban a tekercs tartalmát fel is kellett olvasni. Böjtnapon, az Úr házában jelentős számú hallgatóság előtt került rá sor. A figyelmeztető jövendölés egyeseket megrémített, másokat cselekvésre is késztetett. Mikájehú kötelességének tartotta tartalmát ismertetni az ország vezetőivel. Ők pedig a király elé vitték az ügyet. Jójákim királyt érdekelte a tekercs tartalma. Viszont nem hitte, nem fogadta, nem tisztelte Isten üzenetét. Inkább elégette a tekercset. E tette megosztotta vezető embereit. Isten pedig védelmezte Bárúkot és Jeremiást.

Nagyjából 600 év múlva az élő Igét is elhallgattatták: keresztre feszítették, megölték. De harmadnapra feltámadt. Szolgálata, üzenete ma is érvényes.

Hogyan viszonyulsz a szentigéhez? Mit teszel a hozzád intézett isteni üzenettel? Hogyan számolsz tested mulandóságával és Isten beszédének örök voltával?

dr. Vass Gergely

DÉLUTÁN | 

Intve minden embert

Igehely: Kol 1:24-29 „Most örülök a tiértetek elviselt szenvedéseimnek, és testemben betöltöm mindazt, ami Krisztus gyötrelmeiből még hátravan, az ő testéért, amely az egyház.* Fil 3,10 Ennek a szolgájává lettem a szerint a megbízatás szerint, amelyet Isten nekem a ti javatokra adott, hogy teljesen feltárjam előttetek Isten igéjét, azt a titkot, amely örök idők és nemzedékek óta rejtve volt, de amely most kijelentetett az ő szentjeinek, akiknek Isten tudtul akarta adni, hogy milyen gazdag e titok dicsősége a pogány népek között. Ez a titok az, hogy Krisztus közöttetek van: reménysége az eljövendő dicsőségnek. Ef 3,1-13 Mi őt hirdetjük, miközben minden embert teljes bölcsességgel intünk és tanítunk, hogy minden embert tökéletessé tegyünk Krisztusban. Ezért fáradozom én is, és küzdök az ő ereje által, amely hatalmasan működik bennem. Fil 4,13

Pál arról beszél, hogy az Úr őt azért rendelte a pogányok apostolául, hogy feltárja nekik Isten megváltásának titkát. Gondolatait teljesen áthatja, hogy elfogadta szerepét: szolga és eszköz csupán, noha felbecsülhetetlen érték kinyilatkoztatásának hordozója. Igaz, „tövis” is járt ezen ismeretek birtoklásáért, hogy el ne bízza magát. A titok így hangzik: „Krisztus közöttetek van: reménysége az eljövendő dicsőségnek” (27. v.). Aki őt hitszemével megpillantotta, az leveszi tekintetét a világ csillogó szemétdombjáról.

Pál úgy festi le munkáját, mint aki küzd, fáradozik, int és tanít Isten hatalmas ereje által. Ezt a megbízatást sokszor csak ilyen erőfeszítések árán lehet végezni, de ezen ne csodálkozzunk, hiszen mi, évtizedek óta hitvalló keresztények sem érezzük sokszor, hogy a Krisztus evangéliuma összehasonlíthatatlanul értékesebb mindennél. Ezért óriási veszteség, ha csak egy ember is úgy hal meg, hogy nem ismerte meg Jézus Krisztust, mint személyes Megváltóját, miközben ez a kegyelem megjelent minden embernek.

Az ige ma arra int bennünket, hogy ne feledkezzünk meg erről a titokról, számoljunk az Úrral minden nap.

Szabó Róbert

 Napi áhítat

Igehely: 2Kir 2:1–18; Kulcsige: 2Kir 2:11 „Amikor azután tovább mentek, és beszélgettek, hirtelen egy tüzes harci kocsi jelent meg tüzes lovakkal, és elválasztotta őket egymástól. Így ment föl Illés forgószélben az égbe.”

Erre a történetre gyakran úgy szoktunk hivatkozni, mint amikor Illés tüzes szekéren ragadtatik el az Úrhoz. Az ige viszont csak annyit említ, hogy ,,Hirtelen egy tüzes harci kocsi jelent meg tüzes lovakkal, és elválasztotta őket egymástól. Így ment föl Illés forgószélben az égbe.” De valóban a tüzes szekér is jelen volt. Elizeus szempontjából jelentős, hogy élete következő nagy krízisében lát újra tüzes szekereket (2Kir 6:17). A tűz jellemzően Isten ítéleteként jelenik meg, az Édenből való kiűzetés óta (tüzes pallos).