2025. április 25., péntek

DÉLELŐTT | 
A feltámadás a dicsőség előhírnöke…

Igehely: 1Pt 1:3–9 Kulcsige 1Pt 1:7 „Hogy a ti megpróbált hitetek, amely sokkal értékesebb a veszendő, de tűzben kipróbált aranynál, Jézus Krisztus megjelenésekor méltónak bizonyuljon a dicséretre, a dicsőségre és a tisztességre.”

Ezt a levelet a reménység leveleként is emlegetik. Azoknak a keresztyéneknek szól, akik ki voltak téve a pogány környezetükkel való harcnak.

Ma is vannak harcaink. Szükségünk van bátorításra és útbaigazításra. Mivel bátorít ma Isten bennünket? Mire hívja fel a figyelmünket?

1. Arra az örökségre, amely Jézus feltámadása által a mennyekben van fenntartva számunkra. Ez az örökség romolhatatlan, szeplőtlen, hervadhatatlan (3–4.v.). Vagyis tökéletes.

2. A mi üdvösségünk, az örök élet, el van készítve, félre van téve számunkra. Ezt Isten ereje őrzi. Az utolsó időkben (Jézus második eljövetele után) lesz nyilvánvalóvá (5.v.). Vagyis biztos és a jövőre vonatkozik.

3. A jelenben vannak dolgok (események), amelyek szomorúságra adnak okot. Ezek a hitünk próbájaként adatnak (6–7.v.). A kipróbált hit Isten számára nagyon drága.

4. Arra a kibeszélhetetlen szeretetre, örömre és dicsőségre, amelyben hiszünk (8.v.). Mindezt még nem tapasztaljuk, de hiszünk benne.

5. Hogy elérjük hitünk célját, ami nem más, mint a lelkünk üdvössége (9.v.). Ez vele elérhető a te számodra is! Hadd legyen ez nekünk bátorításul!

Balogh Gábor

DÉLUTÁN | 

Krisztus értelme van bennünk

Igehely: 1Kor 2:6–16 Kulcsige: 1Kor 2:7 „Isten titkos bölcsességét szóljuk, azt az elrejtett bölcsességet, amelyet Isten öröktől fogva elrendelt a mi dicsőségünkre.”

Isten gondoskodik gyermekei testi és lelki szükségleteinek a betöltéséről. Az egyik ilyen lelki szükségletünk a Krisztus értelme (Isten bölcsessége). Mi az, amit Pál világossá tesz a Krisztus értelméről?

1. Ez Isten gyermekeinek adatik az újjászületéskor a Szentlélek által (10–12.v.). Nem velünk született adottság, nem is emberi képesség, hanem Isten ajándéka. Ezáltal válik lehetővé, hogy a bűnös ember helyesen megismerje az Istent.

2. Krisztus értelme szöges ellentétben áll az emberi bölcsességgel (6.v.). Van emberi bölcsesség (sok okos ember van), és van az Isten bölcsessége (Krisztus értelme), amelynek alapja az istenfélelem.

3. A Krisztus értelme tesz alkalmassá bennünket a dolgok helyes megítélésére (15.v.). Megtanít helyesen értékelni és jól dönteni (választani). Erre mindnyájunknak szüksége van.

Isten igéje arra is bátorít, hogy ezt az értelmet (bölcsességet) lehet kérni Istentől (Jak 1:5).

Bátorítalak, hogy ezen a területen tedd próbára Istent, és legyen személyes tapasztalattá a te számodra is, hogy Krisztus értelme van bennünk!

Balogh Gábor

 Napi áhítat

Igehely: Filem 1:8–14 Kulcsige: Filem 1:14 „Beleegyezésed nélkül azonban semmit sem akartam tenni, hogy jótetted ne kényszerű, hanem önkéntes legyen.”

Pál apostol szeretetteljes szívességkéréssel fordul Filemonhoz, mint testvéréhez az Úrban. Megtehetné, hogy parancsoljon is, de nem teszi. Onézimoszról van szó, aki Filemonnál szolgált és megszökött, de közben Pált és Jézust megismerve megtért, és hasznos lett a szolgálatban. Pál szeretné, ha Filemon visszafogadná őt, aki már neki is hasznos lehet. Pálnak az a szeretetteljes kérése Filemonhoz, hogy úgy fogadja Onézimoszt, mintha magát Pált fogadná. Ez keresztyén kötelessége is lenne, de úgy lenne szép, ha mégis önként, szeretetből fogadná vissza, és nem csupán kötelességből.