2022. február 4., péntek

DÉLELŐTT | 
Isten igéje mag

Igehely: Lk 8:4-15; Kulcsige: Lk 8:11 „A példázat pedig ezt jelenti: A mag az Isten igéje.”

Az Úr Jézus gyakran beszélt példázatokban. Olyan példázatokat mondott, amiket a mindennapi ember életéből merített, hogy mondanivalóját megérthessék. De még a tanítványoknak is magyarázni kellett, még ők sem értették meg.

Ebben a történetben a magvetőt látjuk, aki a magot hinti. Négyféle talajt mutat be Jézus: útfél, kőszikla (köves hely), tövisek és a jó föld. Az első három nem hoz termést, de a jó föld akár százannyit is képes teremni.

A mag életképes. Bármelyik helyen megvolt benne a lehetőség, de a nem megfelelő körülmények tönkre tehetik a termést. A mag életképes, hiszen ez Isten igéje. Ez nem hiába szól, megcselekszi az Isten akaratát: „Így lesz az én beszédem, amely számból kimegy, nem tér hozzám üresen, hanem megcselekszi, amit akarok, és szerencsés lesz ott, ahová küldöttem” (Ézs 55:11). A mag táplálék is: „Meg van írva, hogy nemcsak kenyérrel él az ember, hanem az Istennek minden igéjével” (Lk 4:4).

Fontos, hogy hogyan fogadjuk a magot, hiszen ez képes gyümölcsöt hozni, táplálékot adni! Énekeld velem: „Drága életige, Térj be minden szívbe! Hozz örömet, békességet, Ragyogjon fényed ránk!” (HH 769)

Molnár Ottó

DÉLUTÁN | 

Maradj meg Isten jóságában!

Igehely: Róm 11:21-29; Kulcsige: Róm 11:29 „Mert megbánhatatlanok az Isten ajándékai és az ő elhívása.”

Pál az olajfa képét használja ebben a fejezetben. A fa gyökereit a pátriárkák képezik, a vastag törzset a több évszázados izráeli történelem, az ágakat pedig a Jézus korabeli zsidóság. Az ágak közül „némelyek” kitörettek (nem az egész lombkorona), és vad olajfaágak kerültek a helyükre. Izráel megkeményedése csak részleges, ez figyelmeztető a pogányokból lett hívőknek, akiket a vad ágak szimbolizálnak.

A figyelmeztetés a napnál is világosabb: „Nem te hordozod a gyökeret, hanem a gyökér téged.” Azért törettek ki, hogy én beoltassam. Csupán hit által állok. Ha a természetes ágakat Isten nem kímélte, engem sem fog, ha hitetlen leszek. Maradjak meg Isten kegyelmében (jóságában), különben kivágattatom. A szelíd ágak ismét beoltatnak.

Akik pogányok voltunk, de megtértünk, kiváltságos, de egyben kényes helyzetben vagyunk. Óvatosaknak és figyelmeseknek kell lennünk. Meg kell maradnunk Isten jóságában, nem élhetünk vissza a tökéletes jósággal. „Avagy megveted az ő jóságának, elnézésének és hosszútűrésének gazdagságát, nem tudván, hogy az Istennek jósága téged megtérésre indít?” (Róm 2:4)

Voltál valaha „rossz” úgy, hogy Isten jó volt hozzád? Gyakorold az isteni kegyességet, és megtartatol!

Molnár Ottó

Új hozzászólás

Nem vagyok robot!
4 + 1 =
A fenti művelet eredményét kell beírni. Például 1+3 esetén 4-et.

 Napi áhítat

Igehely: Lk 12:35–40; Igehely: Lk 12:37 „Boldogok azok a szolgák, akiket az úr, amikor megérkezik, virrasztva talál. Bizony, mondom néktek, hogy felövezi magát, asztalhoz ülteti őket, odamegy, és felszolgál nekik.”

A keleti kultúrában, Lukács idejében az embereknek nem volt órájuk, így a pontosság ismeretlen fogalom volt náluk. Amikor a ház ura el volt utazva, a szolgák várták a visszajövetelét. Miután az otthon maradt asszonyok és gyerekek elfogyasztották eledelüket, a szolgák mindig félretettek egy részt az eledelből arra az esetre, ha uruk megérkezne. Estére a ház népe nyugalomra tért, de a szolgának ébren, szolgálatra készen kellett várnia urát.

Amint a szolga várja haza urát, akképpen kell nekünk, hívőknek, várnunk vissza az Úr Jézust. Hogyan lehetünk készen az ő jövetelére?