2022. április 11., hétfő

DÉLELŐTT | 
Ad majd bölcsességet a vész idején

Igehely: Lk 21:5-19; Kulcsige: Lk 21:15 „Mert én adok nektek szájat és bölcsességet, amelynek nem tud ellenállni vagy ellene mondani egyetlen ellenfeletek sem.”

Várjuk, hogy az idő múlásával jobb lesz, nagyobb lesz a szabadságunk, kiszámíthatóbb, kényelmesebb lesz az életünk. De nem erről beszél Isten igéje, sőt éppen az ellenkezőjéről. Ha van valami, amivel büszkélkedhetünk – ahogyan a tanítványok a templom szépségével –, romhalmazzá lesz, menthetetlenül elpusztul. Jézus egyértelművé teszi a tanítványok előtt, hogy jön a veszedelem. Ezt nem ijesztésként mondja, hanem azért, hogy ne érje őket meglepetésként.

Mi is szeretnők tudni, hogy mikor jönnek a próbák, hogy ne érjenek váratlanul. De fel lehet-e egyáltalán készülni a veszteségekre, betegségekre, kellemetlen emberek támadásaira, bántalmazásokra? Őszintén el lehet énekelni: „Sújtson bár próba, érjen száz veszély, sötét ijesztőn törjön rám az éj… akkor sem félek, nem csüggedek el…” (HH 654)? Vannak felkészítő intelmei Mesterünknek: „vigyázzatok, hogy meg ne tévesszenek titeket… ne rettenjetek meg… ez alkalom lesz nektek a tanúságtételre!”, de a legfontosabb, hogy a vész idején Ő mellettünk lesz. Bátorít ígérete: „én adok nektek szájat és bölcsességet, amelynek nem tud ellenállni, vagy ellene mondani egyetlen ellenfeletek sem.”

Nagy István

DÉLUTÁN | 

A tanítványok nagyravágyása

Igehely: Lk 22:24; Mt 20:25-28; Kulcsige: Lk 22:24 „Versengés is támadt közöttük, hogy melyikük a legnagyobb.”

Hamar kimondjuk másokról, hogy gyarló, esendő, bűnös. De mi van velünk, hívőkkel? Mi különbek vagyunk? Igénkben láthatjuk: a kiválasztottak is ugyanolyan gyarló emberek, mivel versengeni kezdenek egymás között. Jézus a szenvedéseire készül, ezt sugallja szavaival tanítványai felé, és ezek után a tanítványok rátérnek egyik kedvenc témájukra, hogy ki a legnagyobb közöttük. Társadalmunk is ezt szajkózza: aki versenyképes, az életképes. Versenyeztetni kell az embereket, hogy ki a jobb, ki az ügyesebb, ki az érdemesebb. Azt kifizetődő foglalkoztatni. A teljesítmény alapján kell mérni az embert.

Isten országa másként működik. Mi nem e világból valók vagyunk. Ma újból erre nevel szeretett Megváltónk. Nem a hatalmi pozícióval van a baj! Minden családapa Istentől kapott felhatalmazást, mint a család feje, a hatalom gyakorlására. Hatalmat gyakorolni egyetlen ember felett is lehet. Itt Jézus azt hangsúlyozza, hogy közöttünk ne úgy legyen, ahogy a társadalomban látjuk, hanem ahogyan Ő gyakorolta a hatalmat. A legnagyobb a legkisebbként szolgált. Egész élete szolgálat volt mások felé, halála pedig váltság sokakért!

Nagy István

Új hozzászólás

Nem vagyok robot!
4 + 5 =
A fenti művelet eredményét kell beírni. Például 1+3 esetén 4-et.

 Napi áhítat

Igehely: 2Kir 2:1–18; Kulcsige: 2Kir 2:11 „Amikor azután tovább mentek, és beszélgettek, hirtelen egy tüzes harci kocsi jelent meg tüzes lovakkal, és elválasztotta őket egymástól. Így ment föl Illés forgószélben az égbe.”

Erre a történetre gyakran úgy szoktunk hivatkozni, mint amikor Illés tüzes szekéren ragadtatik el az Úrhoz. Az ige viszont csak annyit említ, hogy ,,Hirtelen egy tüzes harci kocsi jelent meg tüzes lovakkal, és elválasztotta őket egymástól. Így ment föl Illés forgószélben az égbe.” De valóban a tüzes szekér is jelen volt. Elizeus szempontjából jelentős, hogy élete következő nagy krízisében lát újra tüzes szekereket (2Kir 6:17). A tűz jellemzően Isten ítéleteként jelenik meg, az Édenből való kiűzetés óta (tüzes pallos).