2024. március 28., csütörtök

DÉLELŐTT | 
Jézus Pilátus előtt

Igehely: Mt 27:1–2, 11–26; Kulcsige: Mt 27:14 „Jézus azonban nem felelt egyetlen szavára sem, úgyhogy a helytartó nagyon elcsodálkozott.”

Szomorúság töltött el, amint ez igének első sorait elolvastam. Mekkora sötétség volt a főpapok és a vének szívében, és milyen mérhetetlen gonoszság! Alighogy megvirradt, máris gonosz döntést hoztak: Jézust halálra juttatják. Aztán eszerint cselekedtek is: megkötözve átadták őt Pilátusnak. Ez a sötétség órája volt. No, de lássuk, milyen bűnt talált Pilátus Jézusban? Semmit, mert benne nem volt. Kérdésére: „Te vagy-e a zsidók királya?”, Jézus válasza csak ennyi volt: „Te mondod.” Ezen elcsodálkozott még Pilátus is. Miért nem próbálja menteni az életét? Ráadásul ez nem keresztre feszítésre méltó ok. Pilátus alkut kínál a népnek: „Melyiket akarjátok, Barabbást vagy Jézust?” Remélte, hogy nem kívánják a bűnös szabadulását, és azt is tudta, hogy Jézust csupán irigységből adták a kezére. A nép mégis Barabbást kérte szabadon, Jézusra pedig kiabálták: „Feszítsd meg!” Pilátus így szólt: „Ártatlan vagyok ez igaz ember vérétől” (24.v.). Végül mégis megostoroztatta és kiszolgáltatta.

A kérdés most az: Te és én mit teszünk Jézussal? Ha úgy érzed, elárultad őt, kérd a bocsánatát. „Ma még lehet, ma még szabad, borulj le a kereszt alatt!”

Simon András

DÉLUTÁN | 

Gyógyító sebei

Igehely: Ézs 53:4–5; Kulcsige: Ézs 53:5 „Pedig a mi vétkeink miatt kapott sebeket, bűneink miatt törték össze. Ő bűnhődött, hogy nekünk békességünk legyen, az ő sebei árán gyógyultunk meg.”

A zsidók gondolkodása a betegséggel, szenvedéssel kapcsolatban jól tükröződik a tanítványok kérdésében a vakon születettel kapcsolatban: „Mester, ki vétkezett, ez vagy ennek szülei?” (Jn 9:2). Ha valaki szenvedett, azt egyértelműen Isten büntetéseként, csapásaként fogták fel. Ézsaiás rámutat, hogy az Úr szolgája nem önmagáért viseli a fájdalmakat, ostorozást, kínhalált, hanem a mi bűneinkért: „Pedig a mi vétkeink miatt kapott sebeket, bűneink miatt törték össze. Ő bűnhődött, hogy nekünk békességünk legyen, az Ő sebei árán gyógyultunk meg” (5.v.).

Számunkra akkor rejlik áldás Jézus sebeiben, ha beismerjük: méltók lettünk volna a halálra sok-sok bűneinkért. „Ha megvalljuk bűneinket, hű és igaz Ő, megbocsátja minden bűneinket és megtisztít minket minden gonoszságtól” (1Jn 1:9). Jézus mindenkinek felkínálja a gyógyulás, megtisztulás lehetőségét: vak, béna, sánta, pogány százados, de még a kereszten függő lator is megtérhetett.

Te mit teszel a felkínált kegyelemmel? Ezt neked kell eldöntened. „Váltságát tedd a magadévá, hidd, az számodra is elég.” (HH 499.) Ez lehet életed legjobb döntése. Térj meg, míg nem késő!

Simon András

Új hozzászólás

Nem vagyok robot!
1 + 5 =
A fenti művelet eredményét kell beírni. Például 1+3 esetén 4-et.

 Napi áhítat

Igehely: Lk 12:35–40; Igehely: Lk 12:37 „Boldogok azok a szolgák, akiket az úr, amikor megérkezik, virrasztva talál. Bizony, mondom néktek, hogy felövezi magát, asztalhoz ülteti őket, odamegy, és felszolgál nekik.”

A keleti kultúrában, Lukács idejében az embereknek nem volt órájuk, így a pontosság ismeretlen fogalom volt náluk. Amikor a ház ura el volt utazva, a szolgák várták a visszajövetelét. Miután az otthon maradt asszonyok és gyerekek elfogyasztották eledelüket, a szolgák mindig félretettek egy részt az eledelből arra az esetre, ha uruk megérkezne. Estére a ház népe nyugalomra tért, de a szolgának ébren, szolgálatra készen kellett várnia urát.

Amint a szolga várja haza urát, akképpen kell nekünk, hívőknek, várnunk vissza az Úr Jézust. Hogyan lehetünk készen az ő jövetelére?