2023. május 5., péntek

DÉLELŐTT | 
Megszabadulás az óembertől

Igehely: Ef 4:17-24; Kulcsige: Ef 4:22 „Vessétek le a régi élet szerint való óembert, aki csalárd és gonosz kívánságok miatt megromlott.”

A teremtéskor az ember teste dicsőséges volt, Istentől kapott tulajdonságokkal felruházva, viszont amikor vétkezett, ezeket elveszítette, ezért beszélünk óemberről. Az óember a saját önző vágyainak van alárendelve, eltompultak érzékei, nem érzékeli Isten szeretetét, gondoskodását. Mert erősebb a testi vágy, hajlamos minden erkölcstelenségre, Isten előtt utálatos dolgokra, a nyerészkedés vágya hajtja.
Ha Istennek tetsző életre vágyom, nem gondolkodhatok úgy, ahogy a világ, nem igazodhatok hozzá, nem élhetek kényem-kedvem szerint, hiábavaló gondolkodással. Ha csak a testemmel törődök, akkor hiábavaló a törődésem. Pál apostol beszél két erőről, ami benne harcol: a test és a lélek harca. Az óember a test, az új ember a szellemünk, az isteni rész. Az isteni kész cselekedni Isten akaratát, de a testünk ellenáll. A megoldás: levetni a régit, felvenni az újat. Megújulni a gondolkodásban és a Szent Lélek által megsemmisíteni a régi tisztátalan, erkölcstelen cselekedeteket. A rendszeres ima és az igével való rendszeres foglalkozás erőssé teszi lelkünket, és így megszabadulhatunk óemberünktől Krisztus jelenléte által.
Mit teszel annak érdekében, hogy lelkileg erős legyél?

Fülöp Szilárd

DÉLUTÁN | 

Az igazság és a gonoszság összeférhetetlen

Igehely: 2Kor 6:14-7:1; Kulcsige: 2Kor 4:14 „Ne legyetek a hitetlenekkel felemás igában, mert mi köze egymáshoz az igazságnak és a gonoszságnak, vagy mi köze van a világosságnak a sötétséghez?”

A mi Istenünk féltőn szerető Isten. Ezért tette minden időben világossá, hogy a gonoszság és az Ő igazsága nem férhet össze. Határozottan kijelenti népe számára, hogy nem vegyülhetnek össze más népekkel, mert ezzel egyidőben bejön a tisztátalanság is, a bálványimádás. Azok szokásai olyan szellemiséget hordoznak magukban, ami gonoszságot eredményez az Isten népe életében.
Mai igeszakaszunk arról beszél, hogy külön kell válni a világtól, hogy ne legyünk tisztátalanná. A világosság nem keveredik a sötétséggel. A sötétség a világosság hiányáról tanúskodik. Ha valaki szándékosan közösködik a világgal, az nem szabad a világtól. A hívő ember egész lénye az Istené: „Mert mi az élő Isten temploma vagyunk” (2Kor 6:16b). Hogyan férhetne össze a kettő?! Mivel vagy kivel azonosulok? Azt találjuk az igében, hogy Krisztussal kell közösségben lenni, és hozzá hasonlóvá válni.
Törekedjünk arra, hogy ne a gonoszságot tápláljuk, ne legyünk a gonoszságnak a fegyverei, hanem képviseljük az igazságot az elfajult világunkban, így szerezve dicsőséget a mi Urunk nevére.

Filep Szilárd

Új hozzászólás

Nem vagyok robot!
11 + 7 =
A fenti művelet eredményét kell beírni. Például 1+3 esetén 4-et.

 Napi áhítat

Igehely: 1Móz 2:15–17; Kulcsige: 1Móz 3:6 „Az asszony úgy látta, hogy jó volna enni arról a fáról, mert csábítja a szemet, meg kívánatos is az a fa, mert okossá tesz: szakított a gyümölcséből, evett, majd adott a vele levő férjének is, és ő is evett.”

Ha az Édenkert történetének motívumaira gondolunk, a legtöbbünknek a kígyó és az alma jut eszébe? Honnan jött az alma képe elénk? A válasz a korai egyház tanítóinál keresendő, közülük is Szent Jeromosnál. Jeromost bízta meg I. Damasus pápa, hogy fordítsa le a héber és görög szentírási szövegeket az akkori latin köznyelvre. A latin gonosz és az alma szó pedig ugyanúgy hangzott: malus. A héber a peri szót használja a gyümölcsre, amely vonatkozhat ugyanúgy almára, fügére vagy akár citromra is.