Igehely: Mt 12:46-50; Kulcsige: Mt 12:50 „Mert aki cselekszi az én mennyei Atyám akaratát, az az én fivérem, nővérem és az én anyám.”
Legjobb esetben minden embernek vannak rokonai. Még az Úr Jézusnak is voltak. Volt apja, anyja, több testvére és unokatestvére is. Nemzetsége visszavezethető Ábrahámig. Isten elrendelte, hogy milyen nemzetségbe, milyen körülmények között és mikor szülessen a világra. Jézus szolgálatai kapcsán sokat volt emberek között. Feddhetetlen életet élt nemzetségében és rokonai előtt, mégis tisztesség nélkül való próféta volt a maga hazájában, még családja körében is. De Jézusnak voltak olyan baráti, tanítványi kapcsolatai, amiket nem rokoni viszonyok tartottak életben. Létezik szellemi kapcsolat is. Istennel élő kapcsolatra jutni, legyen az férfi vagy nő, zsidó vagy pogány, engedelmesség által lehetséges. Isten nem csak egy nemzetre gondolt és gondol ma sem, bárkinek lehetősége van közzel kerülni Hozzá, kapcsolatot tartani Vele. Ha cselekesszük akaratát, akkor okos emberek vagyunk, akik kősziklára építjük házunkat (Mt 7:24, 26), és rokonságba kerülünk Vele (50. v.) Milyen most a kapcsolatod Vele?
Egyed Ernő
Tiszta életű fiatal
Igehely: Zsolt 119:9-16; Kulcsige: Zsolt 119: 9-11 „Hogyan tarthatja tisztán életútját az ifjú? Úgy, hogy megtartja igédet. Teljes szívből kereslek téged, ne engedd, hogy eltérjek parancsolataidtól! Szívembe zártam beszédedet, hogy ne vétkezzem ellened.”
A tisztaság nem jön magától. A szenny az igen. Amint a lakásban a tisztaság feltétele az, hogy takarítsunk, azután pedig vigyázzunk a tisztaság megőrzésére, úgy a lelki életben is szükség van nagytakarításra, azután pedig állandó vigyázásra. A zsoltárszakasz erre az utóbbira összpontosít. Három szempontot is elénk tár, mindegyik Isten igéjével kapcsolatos. Tehát az Ige az, ami megtisztít és megszentel.
Az első az Ige megtartása. Nem elég csak hallgatni az Igét. Ha megfogadjuk tanácsait, és mindent annak utasítása szerint teszünk, akkor az sok csapdától és szennytől fog megóvni. Az Úr szava iránti engedelmesség tiszta szívet, tiszta lelkiismeretet eredményez. A második szempont, hogy mindezt osztatlan szívvel tegyük. „Teljes szívből kereslek téged” (10. v.) Ez a mondat arra is rávilágít, hogy nem csak az igét kell kutatnom, hanem magát Istent kell keresnem abban. Harmadszor, fontos, hogy Isten Igéje belsővé váljon számomra. Zárd szívedbe, szeresd, gyönyörködj benne!
Sallai Jakab