2017. október 31., kedd

DÉLELŐTT | 
Aki nem Istennek adta a dicsőséget

Igehely: ApCsel 12:20-25; Kulcsige: ApCsel 12:23a „Az Úr angyala pedig azonnal lesújtott rá, amiért nem Istennek adta a dicsőséget. ”

Heródes Agrippa Palesztina királya volt. Az Újszövetség szerint ő ölette meg az idősebb Jakab apostolt, és ő börtönözte be Péter apostolt is. Nagy babérokra tört, önmagában bízott és önmagát istenítette. Ennek következtében jött az Isten ítélete. Isten ezt mondja: „Nem adom dicsőségemet másnak”. Aki ezt nem veszi komolyan, Istennel találja szemben magát.

1715-ben XIV. Lajos meghalt. Lajos önmagát Nagy -nak nevezte, és ő tette ezt a híres nyilatkozatot: „Az állam én vagyok!” Udvara a leghíresebb volt Európában, a temetését is látványosság övezte. Teste aranykoporsóban feküdt. Hogy az elhunyt király nagyságát dramatizálják, parancsot adtak ki, hogy a székesegyházat nagyon homályosan világítsák meg, és csak egy gyertya égjen a király koporsója fölött. Ezrek várakoztak néma csendben. Amikor Massillon püspök beszélni kezdett, lassan lehajolva eloltotta a gyertyát, miközben ezt mondta: „A nagyság egyedül Istené! Ne felejtsd el ezt az igazságot!

Milyen büntetés érte Heródes Agrippát? Milyen következményei lehetnek napjainkban annak, ha az ember magának tulajdonítja a sikereket?

János Csaba

DÉLUTÁN | 

Ravasz kérdés, egyenes válasz

Igehely: Lk 20:20-26 „Ezután szemmel tartották őt, és kémeket küldtek utána. Azok igazaknak tettették magukat, hogy Jézust egy kérdéssel tőrbe csalják, és átadhassák a hatóságnak és a helytartói hatalomnak. Ezek megkérdezték tőle: Mester, tudjuk, hogy helyesen szólsz és tanítasz, és nem vagy személyválogató, hanem az igazsághoz ragaszkodva tanítod az Isten útját. 3Móz 19,15 Szabad-e a császárnak adót fizetnünk, vagy nem?  azonban felismerte álnokságukat, és így szólt hozzájuk: Mutassatok nekem egy dénárt! Kinek a képe és felirata van rajta? Ők ezt felelték: A császáré. Ő pedig így válaszolt nekik: Adjátok meg a császárnak, ami a császáré, és Istennek, ami Istené!Róm 13,7 Így tehát nem tudták tőrbe csalni a nép előtt, hanem elcsodálkoztak válaszán, és elhallgattak.”

Megváltónk, az Úr Jézus Krisztus, szókimondásával, egyenes beszédével, leleplező példázataival alaposan magára haragította a vallási vezetőket. Többször elgondolkodtam azon, hogy nem lehetett volna kissé békülékenyebb hangon, megértőbben, finomabban beszélni a nép vezetőinek álszent viselkedéséről, miért kellett ennyire kiélezni a helyzetet? Természetesen, egy percig sem kételkedtem abban, hogy Jézus Krisztus mindenben tökéletesen járt el, csupán egy futó gondolat volt ez bennem.

Jézus isteni lényéhez tartozik a tisztaság és az egyenesség. Ő nem keresgéli a szavakat, nem kerülgeti a nyílt válaszadást, hanem egyenesen, tökéletesen megválaszolja a legravaszabb kérdést is. A ravaszságot az egyenesség leplezi le és hallgattatja el. De jó lenne megtanulnunk ezt a beszédstílust Megváltónktól! Mindig, mindenhol nyíltan, egyenesen, őszintén beszélni.

A fenti történet tanulsága tömören: A pénz a császáré, te pedig Istené vagy. Kapja meg a világ a maga pénzdarabjait, Isten pedig kapja meg teremtményeit!

Nagy Kasza Zoltán

 Napi áhítat

Igehely: Mk 3:28–35 Kulcsige: Mk 3:35 „Mert aki Isten akaratát cselekszi, az az én testvérem és az én anyám.”

Vannak, akiket megbocsáthatatlan ellenségeinek tart Jézus, amiért szabadító munkáját az ördögtől származottnak mondják. Viszont másokat drága családtagjainak tart, csak azért, mert örömmel hallgatják és megtartják beszédét. Vannak, akik úgy vélekednek magukról: ők sajátosan közeli viszonyban vannak Jézussal pusztán természeti adottságaik, talentumaik, vallási előnyeik, testi kapcsolataik folytán. Ők nem akárkik: igazán bennfentesek, s ha kell, még ki is oktatják Őt. Úgy vélik, ők jobban tudják, mit kell tennie.