2025. június 21., szombat

DÉLELŐTT | 
Az Úrban örüljetek! Ismét! Mindenkor!

Igehely: Fil 3:1; 4:4 „Egyébként pedig, testvéreim, örüljetek az Úrban! Hogy ugyanazt írjam nektek, az engem nem fáraszt, titeket viszont megerősít. Örüljetek az Úrban mindenkor! Ismét mondom: örüljetek!”

Pál apostol a börtönből írja levelét, elhagyatottan, nehéz körülmények között. Természetes lenne, ha azt kérné a testvérektől: imádkozzanak, hogy kiszabaduljon onnan, mert akkor akadálytalanul végezhetné tovább Isten szolgálatát. De nem ezt teszi, hanem örömre hívja a testvéreket. Egészen biztos, hogy nem olyasmiről beszél, ami benne nincs meg. Áldásokkal teli életben könnyű bizonyságot tenni az Úr jóságáról és öröméről. De a nehéz körülmények közötti öröm teszi igazán hitelessé a keresztyén életet. Panaszkodni és zúgolódni mindenki képes ilyen helyzetben, de örülni csak az tud, aki látja a láthatatlant!

Ismertem egy testvért, aki nyaktól lefelé teljesen béna volt. Mégis mindig öröm és békesség áradt belőle. Akik hozzá jöttek, megmártóztak a belőle áradó örömben és reménységben, aztán megújulva mentek tovább. Isten kegyelme és a belőle áradó öröm olyan, mint a víz: megtalálja a legapróbb repedést is, hogy eljusson a megtört ember szívéhez.

„Veletek vagyok minden napon…” – mondja Jézus a mennybemenetele előtt. Ez a mi örömünk forrása! Kedves testvérem, legyél ennek az örömnek a csatornája ma is!

Dani Zsolt

DÉLUTÁN | 

Eltitkolt bűn veszedelme

Igehely: ApCsel 5:1–11 Kulcsige: ApCsel 5:9 „Péter így szólt hozzá: Miért egyeztetek meg abban, hogy próbára teszitek az Úr Lelkét? Íme, azok, akik a férjedet eltemették, az ajtó előtt állnak, és kivisznek téged.”

A hívő ember lelkiismerete egy Istentől belénk teremtett belső vészcsengő, amely mindig megszólal, amikor bűnt követünk el. A lelkiismeretet lehet folyamatosan éberen tartani az ige és az igazságban való gyönyörködés által.

Anániás és Szafira csodálatos események részesei voltak a gyülekezetben, megtapasztalták Isten kegyelmének a kiáradását, és látták, hogy a hívők milyen nagylelkű módon álltak a szükségek betöltéséhez. Ők is részesei akartak lenni ennek, de a szívük nem volt még erre kész. Nem értették meg a Krisztusban való szabadságot, hogy Isten gyülekezetében semmi sem kötelező, hogy nincsenek szintek, amelyeket el kell érni a megbecsülésért. Megegyeztek abban, hogy úgy tesznek, mintha ők is teljes nagylelkűséggel adakoznának. Nem élték át az adás felszabadult örömét, sőt, helyette a titkolt bűn terhét hordozták. Amikor Péter rákérdezett a dologra, akkor érthették meg, hogy a bűnnel együtt a Sátán is megszállta a szívüket, ebben maradni pedig életveszélyes. Eszükbe sem jutott, hogy miért kérdezi ezt Péter tőlük, pedig ez lett volna számukra a mentőöv: bűnüket megvallhatták volna.

Néhány éve hallottam egy prédikációt: A bűnvallás öröme címmel. Átélted már ezt a fajta örömöt is?

Dani Zsolt

 Napi áhítat

Igehely: Róm 14:15–18, Gal 5:22–23 „A Lélek gyümölcse pedig: szeretet, öröm, békesség, türelem, szívesség, jóság, hűség, szelídség, önmegtartóztatás. Az ilyenek ellen nincs törvény.”

Isten ajándéka az, hogy az ember eszik, iszik, jól él munkája után és örvendezik. Pál szerint vigyázni kell azokkal, akik tiltják Isten jó ajándékainak hálaadással való élvezetét, az örvendezést (1Tim 4:3-4). Azt is mondja, hogy az öröm egyenesen a Lélek gyümölcse (Gal 5:22), s mindenkor örülnünk kell (Fil 4:4). Azonban, arra is figyelmeztet, hogy noha szabad evés és ivás által örülni, ez ne legyen mások megbotránkoztatására, inkább legyünk készek ebben lemondásra (Róm 14:1-15). De akkor hogyan örülhetünk, ha korlátoznunk kell magunkat mások lelkiismeretére nézve?