2022. február 4., péntek

DÉLELŐTT | 
Isten igéje mag

Igehely: Lk 8:4-15; Kulcsige: Lk 8:11 „A példázat pedig ezt jelenti: A mag az Isten igéje.”

Az Úr Jézus gyakran beszélt példázatokban. Olyan példázatokat mondott, amiket a mindennapi ember életéből merített, hogy mondanivalóját megérthessék. De még a tanítványoknak is magyarázni kellett, még ők sem értették meg.

Ebben a történetben a magvetőt látjuk, aki a magot hinti. Négyféle talajt mutat be Jézus: útfél, kőszikla (köves hely), tövisek és a jó föld. Az első három nem hoz termést, de a jó föld akár százannyit is képes teremni.

A mag életképes. Bármelyik helyen megvolt benne a lehetőség, de a nem megfelelő körülmények tönkre tehetik a termést. A mag életképes, hiszen ez Isten igéje. Ez nem hiába szól, megcselekszi az Isten akaratát: „Így lesz az én beszédem, amely számból kimegy, nem tér hozzám üresen, hanem megcselekszi, amit akarok, és szerencsés lesz ott, ahová küldöttem” (Ézs 55:11). A mag táplálék is: „Meg van írva, hogy nemcsak kenyérrel él az ember, hanem az Istennek minden igéjével” (Lk 4:4).

Fontos, hogy hogyan fogadjuk a magot, hiszen ez képes gyümölcsöt hozni, táplálékot adni! Énekeld velem: „Drága életige, Térj be minden szívbe! Hozz örömet, békességet, Ragyogjon fényed ránk!” (HH 769)

Molnár Ottó

DÉLUTÁN | 

Maradj meg Isten jóságában!

Igehely: Róm 11:21-29; Kulcsige: Róm 11:29 „Mert megbánhatatlanok az Isten ajándékai és az ő elhívása.”

Pál az olajfa képét használja ebben a fejezetben. A fa gyökereit a pátriárkák képezik, a vastag törzset a több évszázados izráeli történelem, az ágakat pedig a Jézus korabeli zsidóság. Az ágak közül „némelyek” kitörettek (nem az egész lombkorona), és vad olajfaágak kerültek a helyükre. Izráel megkeményedése csak részleges, ez figyelmeztető a pogányokból lett hívőknek, akiket a vad ágak szimbolizálnak.

A figyelmeztetés a napnál is világosabb: „Nem te hordozod a gyökeret, hanem a gyökér téged.” Azért törettek ki, hogy én beoltassam. Csupán hit által állok. Ha a természetes ágakat Isten nem kímélte, engem sem fog, ha hitetlen leszek. Maradjak meg Isten kegyelmében (jóságában), különben kivágattatom. A szelíd ágak ismét beoltatnak.

Akik pogányok voltunk, de megtértünk, kiváltságos, de egyben kényes helyzetben vagyunk. Óvatosaknak és figyelmeseknek kell lennünk. Meg kell maradnunk Isten jóságában, nem élhetünk vissza a tökéletes jósággal. „Avagy megveted az ő jóságának, elnézésének és hosszútűrésének gazdagságát, nem tudván, hogy az Istennek jósága téged megtérésre indít?” (Róm 2:4)

Voltál valaha „rossz” úgy, hogy Isten jó volt hozzád? Gyakorold az isteni kegyességet, és megtartatol!

Molnár Ottó

Új hozzászólás

Nem vagyok robot!
5 + 13 =
A fenti művelet eredményét kell beírni. Például 1+3 esetén 4-et.

 Napi áhítat

Igehely: 2Kir 2:1–18; Kulcsige: 2Kir 2:11 „Amikor azután tovább mentek, és beszélgettek, hirtelen egy tüzes harci kocsi jelent meg tüzes lovakkal, és elválasztotta őket egymástól. Így ment föl Illés forgószélben az égbe.”

Erre a történetre gyakran úgy szoktunk hivatkozni, mint amikor Illés tüzes szekéren ragadtatik el az Úrhoz. Az ige viszont csak annyit említ, hogy ,,Hirtelen egy tüzes harci kocsi jelent meg tüzes lovakkal, és elválasztotta őket egymástól. Így ment föl Illés forgószélben az égbe.” De valóban a tüzes szekér is jelen volt. Elizeus szempontjából jelentős, hogy élete következő nagy krízisében lát újra tüzes szekereket (2Kir 6:17). A tűz jellemzően Isten ítéleteként jelenik meg, az Édenből való kiűzetés óta (tüzes pallos).